Glutensiz Çorba Faydaları Nelerdir?

Glutensiz çorbadan bahsetmeden önce ilk olarak glutenden biraz söz etmek gerekiyor. Buğday yapısı itibarıyla bünyesinde 30’u aşkın sayıda farklı proteini barındırmaktadır. Bu proteinlerden bir tanesi gliadin diğeri ise glütenindir. Türkçesi glüten olan gluten; apra, çavdar, yulaf ve buğday gibi tahıl ürünlerinin içerisinde görülebilecek bir doğal protein türüdür. Özellikle hamur işi yiyeceklerde glutensiz bir ürün ile karşılaşmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Ancak günümüzde bilinçli tüketiciler bu konuda daha hassas ve özenli davranmaya başlamışlardır.

Sağlığına dikkat eden bireyler gıda tüketimi için aldıkları ürünleri son derece dikkatli bir şekilde seçmektedirler. Çünkü eve giren ürünler sadece kendi sağlıklarını değil ev hanesinin de sağlığını tehlikeye atabildiğinden bu konuda biraz özenli adımlar atabilmektedirler. Glutenin günümüzde ne gibi olumsuz durumlar ortaya çıkarabildiğini gören kişiler ise gluteni hayatlarından çıkarmaya başlamışlardır.

Gluten alerjisi, gluten hassasiyeti, çölyak hastası ve birtakım ender görülen deri hastalıklarına sahip olan kişiler glütene karşı değişik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Gluten her ne kadar doğal bir madde olsa da son yıllarda buğdaydaki genetik değişimlerden ötürü insan vücudunun gluteni sindirmesi hayli zorlaşmıştır. Bu anlamda da glütene karşı bir hassasiyet ortaya çıkmıştır. Glutendeki bu değişimler insan bünyesinde de negatif etkilere sebebiyet vermeye başlamıştır. Örneğin bağışıklık sistemini yorarak kişiyi hastalıklara karşı savunmasız hale getirmektedir. Unlu mamüllerini çok fazla tüketen kişilerde ise günümüzde gluten alerjisi had safhada görülmektedir.

Glutensiz Sağlıklı Sofralar

Her ne kadar glütene karşı hassasiyeti olmayan kişilerin bu proteini tüketmesinde sakınca olmadığı söylense de gluteni beslenme listesinden çıkararak bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen pek çok kişi bulunuyor. Öyle ki yapılan çalışmalar bizlere gluteni hayatından çıkarmış kişilerin çok daha enerjik ve sağlıklı hissettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca kilo sorunu yaşayanların da gluteni bırakarak ideal kilolarına kavuştukları kaydedilmiştir.

Gluten içeriği olmayan her gıda gibi glutensiz çorba da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Glutensiz yiyecek listesi demek bisküvi, ekmek, makarna, pizza, pasta gibi tüm unlu mamüllerini ayrıca paketle satılan hazır sos ve donmuş sebzelerin olmaması demektir. Ayrıca bira gibi gluten içeren içeceklerin de kesilmesi bu anlamda sağlık açısından faydalı olacaktır.

Tüm bu sayılan listedeki besinler zaten halihazırda sağlığa pek de katkıda bulunmayan ürünler olarak bilinmektedirler. Bu sebeple bu saydığımız gluten içeren ürünleri tüketilmediği takdirde sağlığa da ekstra katkıda bulunduğu unutulmamalıdır. Glutensiz gıdalar içerisinde hem lezzetli hem de sağlıklı ürünlerden bir tanesi de glutensiz çorba çeşitleridir. Glutensiz çorba çeşitleri içerisinde pek çok farklı çeşidi saymak mümkündür.

Her Sofrada Her Damak Lezzetine Uygun Glutensiz Çorba Çeşitleri

Hemen her sofrada yemeklerin yanında olmazsa olmaz gıdalardan çorbalar farklı damak zevkine göre sunulmaktadır. Glutensiz domates çorbası, glutensiz sebze çorbası, glutensiz tarhana çorbası, glutensiz yüksük çorbası, glutensiz yayla çorbası, glutensiz toros çorbası, glutensiz domates erişte gibi her damak zevkine hitap edecek çorba çeşitleri bulunmaktadır.

Normal glutensiz bir gıda ürününde ne gibi sağlıklı bir bileşen var ise glutensiz çorba çeşitleri için de bu geçerli olmaktadır. Çorbanın türüne göre içerisinde organik mercimek unu, organik pirinç unu, organik mısır unu, organik nane ve kekik (baharatlar), organik nohut unu, organik domates püresi (domates çorbası için), kapya biberi, kabak, patlıcan ve soğan gibi kurutulmuş organik sebzeler sağlıklı çorbanınızın içerisindeki sağlıklı bileşenlerdir. Ayrıca bu çorbaların tamamı diğer ürünlerde de olduğu gibi Türk Gıda Kodeksi ve Gluten İntoleransı Olan Bireylere Uygun Gıdalar Tebliği’ne uygun şekilde üretilmektedir.

Glutensiz çorba için https://www.glutensiz.com/kategori/corbalar tıklayın.

Yanıtla