İnsan Sağlığına İyi Gelen Kuruyemişler

Kim kuruyemiş sevmez ki? Hepimiz farklı farklı kuruyemişleri sevebiliriz nitekim, hepsinin de faydaları farklı farklı, dilerseniz hangi kuruyemiş neye iyi geliyor, hep birlikte bakalım.

  • Çekirdek

Evde güzelim koltuğa yayıldınız, kola çekirdek ikilisi ile ev sevdiğiniz programı televizyonda izliyor, biraz da üzerinizdeki stresi atıyorsunuz ama iş o kadar basit değil. Çekirdek, kalp ve sinir hastalıklarını önlüyor, idrar söktürüyor ve solunum sistemi rahatsızlıklarının giderilmesine katkı sunuyor.

badem

badem

  • Badem

Badem özellikle regl döneminde ağrı sorunu yaşayan kadınların mucizevi kurtarıcısı gibi olan bir kuruyemiş. Dönemsel ağrıları azaltıyor. Beden ve zihin yorgunluğunu gideriyor. Göğüs hastalıklarını önlüyor. Bebeklerin gelişimine katkı sunarken, hamilelere iyi geliyor. O yüzden her dem evlerde olmalı.

  • Kuru Kayısı

Kuru kayısının en temel faydalarından birisi cilde iyi gelmesi ve yaşlanmayı geciktirmesi. Bunun yanı sıra kansızlığa iyi geliyor, kanseri önlüyor, böbreklerde taş oluşumu riskini önlüyor, karaciğerde hasar durumu varsa karaciğeri tamir ediyor, kemik yapısının güçlenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Kabızlığa da iyi geliyor.

çekirdek

çekirdek

  • Ceviz

Böylesi bir listede cevizin olmaması düşünülemez. En önemli faydası elbette beyne olan katkısı. Bir diğer önemli katkısı ise kandaki kolesterolü ayarlaması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve çok güçlü bir antioksidan olması.

  • Fındık

Ona mucizevi bir kuruyemiş demek, diğer kuruyemişlere haksızlık olmaz. Tam bir Omega 3 kaynağı olduğundan kalp ve damar dostudur. Şeker hastalığı riskini azaltır. Yaşlılık belirtilerini geciktirir ve son derece güçlü bir antioksidandır. Prostat kanserinden koruduğu gibi, yaraların iyileşmesine de fayda sağlar.

Yanıtla