Kekik Yağı Zayıflatır Mı?

Kekik yağı, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve tercih edilen yağdır. Kekik, kolay temin edilmesi ve aktarlarda, baharatçılarda bulunabilmesi sebebiyle tercih edilme oranı oldukça yüksek bir bitkidir. Çok çeşitli bitkiler ve bu bitkilerin yağları, çayları, yemekleri sayesinde hastalıklarımıza çare bulur ve tedavi oluruz. Bazı rahatsızlar için çeşitli bitkilerin faydalarını biliriz ve bu faydalar için bu bitkileri kullanırız. Öksürük, balgam, bel ağrısı, adet sancısı, grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklar konusu olduğu zaman  papatya, ısırgan, kekik, tarçın, ıhlamur, kuşburnu, ada çayı gibi bitkilerin yağların ve çaylarını kullanırız. Peki, tüm bu bitkilerin içinde yer alan kekik yağının faydaları nelerdir.

Kekik Yağı

Sater ya da nemamul otu gibi farklı isimler ile anılan bu bitki, ülkemizde birçok bölgede yetişebilir. Yabani kekik latince olarak origanum vulgare olarak da bilinir. Dağlarda ve  bayırlarda yetişir.

Kekik Yağı Faydaları

Antimikrobiyal ve antifungal etkisi vardır.  Araştırmalara göre kanser tedavisinde de etkili bir rol oynar. İltihaplı yaralar için kullanılır. Bel ağrılarına iyi gelir. Ciltte açılan yaraların tedavisinde kullanılır. Sinüzit ve bademcik iltihabına iyi gelir. Şeker hastalarına iyi  gelir. İdrar söktürücüdür. Sakinleştirici olarak kullanılabilir.

Romatizma gibi kemik ve eklem rahatsızlıklarına iyi gelir. Ergenlikte oluşan sivilcelerin geçmesinde yardımcı bir faktördür. Bağırsak sistemini düzene sokar. Metabolizmayı çalıştırır. Bölgesel zayıflamada kullanılır. Pnömoni ve artrit için etkili bir yağdır. Hepatite karşı etkilidir. Tüberküloz hastalığına karşı kullanılabilir. Akne tedavisinde kullanılır. Regl düzensizliği yaşayanlar için regl düzenini sağlar. Yapılan araştırmaya göre rahim kanserini önlemeye de yardımcı olur. Hazımsızlığa karşı etkilidir. Kalp dostudur.

Kekik Yağı veya Kekik Çayı Zayıflatır mı?

Kekik çayı düzenli olarak sabah bir bardak, akşam bir bardak olmak üzere içilirse zayıflatıcı etkiye de sahiptir. Kekik çayı metabolizmayı çalıştırarak vücutta  yağ yakımına yol açar. Kilo vermede kullanılır. .

Kekiğin zayıflatıcı etkisi uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Bir çok diyetisyen programlı zayıflama da kekik suyunu veya çayını danışmanlarına önerebilir. Kekik suyu zayıflamada daha etkili olmaktadır. Taze kekik suyunu içmek yağ yakımını hızlandırdığı için daha hızlı kilo vermeyi sağlar.

Yanıtla