Badem Sütü Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

Badem vücut için son derece faydalı olan yağlı tohumlar arasında yer alır. Bu besin farklı şekillerde tüketilebilir. Güçlü antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra E vitamini açısından da son derece zengindir. Bu gibi özellikleri nedeni ile insanlar tarafından sıklıkla tüketilen bir üründür. Bademi farklı şekillerde tüketmek isteyen kişiler badem sütü nasıl yapılır ile ilgili araştırmalar yapar.

Tatlı bademler genellikle çiğ ya da kavrulmuş olarak insanlar tarafından tüketilir. Acı badem çeşitleri ise genellikle kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılır. Bunun dışında yağ olarak ve yiyeceklerde de bu ürün kullanılabilir. Bademi farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Bunlardan biri de badem sütü olarak tüketmektir. Bu nedenle badem sütü nasıl yapılır konusu insanlar tarafından merak edilir.

Badem Sütü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Badem sütü kullanımı çok eski çağlara dayanır. Orta Çağ döneminde bu besin tüketilmeye başlamıştır. Badem sütü nasıl yapılır sorusu o zamandan beri insanların ilgisini çeker. Eski zamanlarda inek sütü çok yaygın değildi. İnsanlar genellikle bademden elde ettikleri sütleri kullanırdı. Bu nedenle orta çağ döneminde badem sütü tüketimi çok yaygındı.

Badem sütünün kremsi bir yapısı vardır. Tat olarak da inek sütüne çok benzer. Bu nedenle normal süte alternatif olarak sıklıkla kullanılan bir üründür. Laktoksuz olması nedeni ile inek sütüne göre çok daha hafiftir. Bunun yanında sindirimi de çok kolaydır. Günümüzde badem sütünü hazır olarak bulmak mümkündür. Ancak evde de kolay bir şekilde yapılabilir.

Badem Sütü Yapımı

Badem sütü yapımı son derece kolaydır. Bunun için 1 su bardağı çiğ badem ile 3 su bardağı içme suyu gereklidir. Bir gece önceden bir bardak çiğ badem ile 2 bardak içme suyu ıslatılır. Ertesi gün blender ya da mutfak robotuna bu karışımı dökerek üzerine bir su bardağı daha içme suyu ekleyin. Karışımı kıvam alıncaya kadar karıştırın.

Bademler iyi bir şekilde öğütüldüğünde süt rengi almaya başlayacaktır. Ardından bir tülbent ile tortuları iyice sıkarak suyunu bir kaba alın. Bu şekilde badem sütü hazır olacaktır.

https://www.demirbasmakina.com/badem-sutu-makinesi sitesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yanıtla