Fatih İlçesi’nin Gözde Mekanları

Dünyanın başlangıç merkezi sayılan Sultanahmet meydanı, sıfır kilometre anıtı, Balat, Ayasofya gibi tarihi değerleri bünyesinde barındıran istanbul’un Fatih ilçesi mutlaka gezilmeli ve görülmelidir. Üstelik, Fatihte gezilecek yerler bu mekanlarla sınırlı değil!

Sultanahmet Meydanı

Roma’ya çıkan bütün yolların başlangıç noktası sayılan Sıfır Kilometre Anıtı ile tarih kokan Sultanahmet Meydanı görülmeye değer!

Ayasofya

Fatih’te gezilecek yerler denilince akla gelen Ayasofya dillere destan mimarisi ile görenleri büyülüyor. I. jüstinyen tarafından inşa edilen Ayasofya, İstanbul’un ve Bizans’ın en önemli sembolü haline geldi.

Yerebatan Sarnıcı

Romanlara bile ilham olan Yerebatan sarnıcı, İstanbul ve Fatih’in simgesi haline geldi. Yerebatan sarnıcı, suyun üstünde yükselen sonsuza gidiyor gibi gözüken sütunlar görenlere görsel bir şölen yaratıyor.

Topkapı Sarayı

Şüphesiz, Topkapı Sarayı Türkiye’nin bir o kadar da İstanbul’un en meşhur ve görkemli yapılarının başında geliyor. Kutsal emanetleri bünyesinde barındıran müze özelliği de taşıyan Topkapı sarayı mutlaka gezilmeli.

Fener Rum Patrikhanesi

Hz. İsa’nın kırbaçlandığı söylenen sütuna sahip olan Fener Rum Patrihanesi’ni ziyaret etmeli, her zaman açık olan klise kısmını gezmelisiniz. Olağanüstü yapısı ile 30 yılda tamamlanan bu Patrikhane’yi Fatihte gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

Mısır Çarşısı

İçerisinde yok yok! Binlerce ürün yelpazesi ile sizi şaşırtacak olan Mısır Çarşısına henüz gitmediniz mi? Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve bin bir çeşit baharatı satın alabileceğiniz bu çarşı sizi mest edecek.

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın ustalık eseri sayılan ve Kanuni Sultan Süleyman Tarafından inşa edilen Süleymaniye Camii Fatihte gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Mimar Sinan Türbesi

Mimar Sinan Türbesi, koca Sinan olarak da adlandırılan ve iki padişah dönemi baş mimarlık yapan Mimar Sinan’a aittir. Türbenin üstten görünüşü modern çağın mimarlığın sembolüdür.

Tarihi Halkın Köftecisi

tarihihalkinkoftecisi.com sizleri bekliyor.

Yanıtla