Hangi İçkide Ne Kadar Alkol Var?

İnsanlığın alkolle ilk tanışma hikayesi yaklaşık 10 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Yiyecek ve içeceklerin uzun süre saklanabilmesi için kullanılan mayalama yöntemi alkolün keşfedilmesine neden olmuştur. Gıda, sağlık gibi birçok sektörde kullanılabilmesinin yanı sıra insanda rahatlama, mutluluk gibi duyguları arttırması nedeniyle daha  çok eğlence sektöründe tercih edilmektedir. Pozitif duygularla beraber öfke, yorgunluk, üzüntü gibi negatif duygulara ve bağımlılığa yol açabilen alkol içerdiği orana göre düşük ve yüksek alkollü içecekler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Düşük Düzeyde Alkol Oranına Sahip İçkiler Hangileri?

Şarap, şampanya ve biranın olduğu listede ortalama %3-5 lik bir oranla birinci sırada bira bulunuyor. Ham maddesi arpa olan biranın alkol oranı çeşitlerine göre  %7’ye kadar çıkabilmektedir. Biranın tarihte bilinen ilk alkollü içecek olması ise içkiler hakkında bilmeniz gereken pratik bilgiler listesinin başında yer alıyor. Ham maddesi üzüm olan şarapların arasında %9 alkol oranıyla beyaz şarap en düşük orana sahipken  bu oran kırmızı şarapta ’e kadar çıkabiliyor. Listenin sonunda yer alan ve şarabın yanlışlıkla ikinci kez mayalanması sayesinde bulunan şampanya ise yaklaşık -14’lük alkol oranına sahiptir.

Orta Düzeyde Alkol Oranına Sahip İçkiler Hangileri?

Eğlence sektöründe en çok tercih edilen tekila votka ve viski  gibi içkiler bu listede yer almaktadır. Bir Meksika içkisi olan tekila, biranın içine karıştırılarak veya tuz ve limon ikilisiyle shot yapılarak tüketilmektedir. İçerdiği %38’lik alkol oranı ve kolay içilebilmesi nedeniyle daha çok ayakta ve müzikli ortamlarda tercih edilir. İkinci sırada yer alan Votka ise yaklaşık %40’lık bir alkol oranına sahiptir. Shot olarak tüketilebilmesinin yanı sıra tadını hafifletmek için çeşitli meyve sularıyla karıştırarak da içilebilir. Viski de votka gibi %40’lık bir alkol oranına sahiptir. Viskiler bilinenin aksine şişede yıllanmazlar, bir viskinin yıllanabilmesi için fıçıda bulunması gerekir.

Yüksek Alkol Oranına Sahip İçkiler Hangileri?

Bir içkinin yüksek alkollü içkiler sıralamasında yer alması için içindeki alkol oranının %40’ın üzerinde olması gerekmektedir. Alkol oranlarıyla ilk üçe giren içkiler, absent, rom ve likördür.  Sıranın ilk başında içerdiği %75 alkol oranıyla absent yer alıyor. Yeşil renge sahip olan bu içi halk arasında yeşil peri olarak da bilinmektedir. İçerdiği alkol oranı yüzünden sadece uyuşturmakla kalmayıp halüsinasyon görmeye de neden olan absent içkisi, Türkiye dâhil birçok ülkede yasaklanmıştır. Hemen arkasında %80 alkol oranı ve sertliği ile dikkat çeken rom gelmektedir. Küba yapımı olan bu içki daha çok ada ülkelerinde tercih edilmektedir. İçerdiği  %68’lik alkol oranıyla listenin sonunda ise Fransız üretimi Likör olan Chartreuse Elixir Vegetal yer alıyor. Milli içkimiz sayılan rakı ise sahip olduğu %45’lik alkol oranıyla yüksek alkollü içkiler listesine girmeye hak kazanıyor.

Yanıtla