Yüzmenin 8 Faydası

Spor yapmanın insan sağlığına faydası tartışmasızdır. Yapılan sporlar içerisinde bedeni hem dinlendiren hem de dengeli spor yapmanızı sağlayan spor branşlarından birisi yüzmedir. Yüzme, her anlamda faydalı olup insanların havuzda veya denizlerde yaz-kış günlük olarak yapması gereken bir spordur. Yüzme sporu, sağlıklı bir kalbe sahip olmayı sağladığı gibi, kilo vermeyi  ve vücuda esneklik kazandırmayı sağlar.

yüzmek

yüzmek

Yüzmenin insan sağlığına bilinen faydaların en başında vücudu her yönlü çalıştırması gelir. Aynı zamanda vücudun hafiflenmesi sağlanır. Yüzmek insanın kas gücünü artırır. Yüzerken kol ve bacaklar çalıştığı için kas gücünde ve kemik gücünde artma yaşanır. Yüzmenin insan sağlığına sağladığı katkılardan birisi de vücuda kazandırdığı esneklik olmuştur. Yüzme eklemlerinizin esnemesini sağlar.

Yüzmenin Kalp Sağlığına Faydası Nelerdir?

Diğer spor branşlarına oranla yüzmenin insanlarına sağladığı  ve en önemli ifade edilecek faydalarından birisi de kalp sağlığı olmuştur. Kalp kasının iyileşmesini, kalbin  daha iyi pompa yapmasını sağlar. Yüzmenin insan sağlığına beşinci faydası hızlı kilo verme imkanı sunmasıdır.  Nedeni ise yüzmenin fazla kalori yakan bir spor olmasıdır.

yüzmenin faydaları

yüzmenin faydaları

Yüzmenin kilo yakıcı özelliğini artırmak için dinlenmeniz gerekir. Yüzme astım belirtisini iyileştirir. Yüzme nemli havada çalışma imkanı sunduğu için egzersize bağlı astım belirtileri azalır. Nefes alıp verme daha iyi bir durum kazanır. Yüzmek kolesterole yardım eder. Kolesterolün her dönem iyi olması yüzmektir. Sayısız yararı bulunan yüzmenin bir diğer faydası ise şeker hastalığı riskini azaltmasıdır.

Yanıtla