Aşırı Terlemenin Sebepleri

Bazı insanlar yapı itibari ile çok fazla terler. Aşır terlemenin birçok nedeni vardır. Bu durum terleyen kişi tarafından normal olarak nitelendirilse de üçüncü kişiler tarafından çok rahatsız edici olduğu ifade edilir. Yapılan bilimsel ve anatomik incelemelerde aşırı terlemenin sebepleri araştırıldığında öncelikli sebep troid bezlerinin çok çalışıyor olması, sinir sistemi bozukluğu, stresli ortamda bulunma böbrek üstünde hastalık olması, psikiyatrik hastalık bulunması aşırı terlemenin nedenleridir.

terlemek

terlemek

Yine oluşan terleme nedenlerinin en bilinenleri olan kanserli hastaların kullandıkları ilaçlar, kanser hastalığı aşırı terleme nedenlerinden bazılarıdır. Terleme bazı hastalıkların nedenleri olabildiği için mümkünse doktor kontrolüne gidilmelidir.

Terlemenin Etkileri

Terleme kişide oluşan fiziksel bir sorun olarak nitelendirilse de bazı insanlar psikolojik olarakta etkilenmektedir. Terleme nedeni asosyal olma durumu, ruhsal ve fiziksel zarar görmeye neden olur. Aşırı terleme konusunda uygulanan tedavi yöntemlerinin başında su banyosu ilk sırada yer alır.

ter kokusu

ter kokusu

Su banyosu eklem yerleri, yüz ve el bölgeleri iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bu uygulama son derece başarılı sonuç veriyor.Ter bezlerine zamanında ve uygun müdahale yapılmıyorsa ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Yüz bölgesinde çok fazla şekilde terleme varsa ameliyat söz konusu olabilir. Bazı kadınlarda ise hormonel nedenlerden dolayı yüksek oranda terleme yaşandığı ve bunun için doktorları gittiği belirtilir.

Yanıtla