Badana İşlemi Nasıl Daha Kolay Yapılır?

Badana işlemleri bahar ayları gelip çattığı zaman çoğu insanın yapmaya başladığı bir işlemdir. Badana işleminin daha hızlı ve doğru şekilde yapılabilmesi için ise bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle evinizi hangi renge boyayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. İhtiyacınız kadar boyayı satın aldıktan sonra ise boyama işlemini yapacağınız zeminin boyaya hazır hale getirilmesi gerekiyor.

badana yapmak

badana yapmak

Daha önceki dönemlerde yaptığınız badanadan dolayı kabarmış ya da dökülmüş alanlar var ise bu alanların spatula yardımı ile kazınması ve temizlenmesi gereklidir. Badana işlemini yapacağınız zaman eşyalarınızın kirlenmemesi ve zarar görmemesi için ise eşyaların üzerini uygun boyutlardaki örtüler ile örtmeyi deneyebilirsiniz.

Artan Boyayı Boya Kutusuna İlave Edebilirsiniz

Boya yapacağınız odadaki eşyaları eğer odanın dışına taşıyamıyorsanız orta bölümlere doğru çekmeli ve duvarlara mümkün olduğunca uzak tutarak çalışmalısınız. Kullanmayı düşündüğünüz boyanın ambalaj kısmında bulunan ölçüdeki su miktarını boyaya uyguladıktan sonra boyama işlemine başlayabilirsiniz.

boya badana

boya badana

Badana yapılacağı zaman ilk olarak tavanlardan başlamanız gerekmektedir. Rulo sayesinde tavanı istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Daha sonra ise kestirme fırçası kullanarak kartonpiyer boyayabilirsiniz. Boyadığınız duvarların kapılara yakın olan ufak kısımlarını kestirme fırçalar ile boyamayı deneyebilirsiniz.

Pencereler, çerçeveler ve süpürgeliklerin doğru şekilde boyanabilmesi için maskeleme bandı kullanmayı deneyebilirsiniz. Boya işlemi yapılırken fırça ve ruloya aldığınız boyanın fazla kalan kısmını boya kutusuna daha sonra kullanabilmek için geri koyabilirsiniz.

Yanıtla