Bebek Bakımı için Gerekli Bilgiler

Yeni bebek sahibi olanlar bazı durumlara dikkat etmeleri ve bilinçli şekilde davranmaları gerekir. Yeni doğan bebek, emmeye odaklıdır. İlk defa emziren anne sütünün az geleceği endişesi yaşar. Strese girmemelisiniz, bebek emdiği zaman süt miktarınız artar. Bebeğinizi iki saatte bir emzirmeniz yeterlidir. İlk iki hafta bu şekilde devam etmeli diğer haftalarda ise saatler azaltılmalı.

bebek

bebek

Bebek Bakımında Dikkat Edilecekler

Evinizde hayvan bulunuyorsa bebeğinizden uzaklaştırmak zorunda değilsiniz. Bebeğiniz sizin bulunduğunuz ortama ayak uyduracağı için bebeğiniz bir bakıma bağışıklık da kazanır. Bebeğinizi sallayarak uyutmayın. İleri yaşlarda sorun çekersiniz. Yeni doğan bebek günde 20 saat uyurlar. Sessiz ve karanlık bir ortamda bebeğinizi uyutun.

Bebeğinizin her zaman el ve ayaklarını sıcak tutun. Kan dolaşımını hızlandırır ve vücut ısısını her zaman dengede tutarsınız. Bebeğinize pamuklu eldivenler giydirin. Yüzünü çizmeyi de önlemiş olursunuz. Bebeğinizin gazını çıkarmayı ise ihmal etmeyin. Bebeğinizin altını değiştirdiğiniz zaman kaka yapması iyiye işarettir. Yeni doğan bebek gün içinde 4 ile 9 arasında kaka yapması normaldir.

bebek bakımı

bebek bakımı

Bebeğin bezini değiştirdiğiniz zaman hava almasını da sağlayın. Pişik kremini ise sadece pişik olduğu zaman sürün. Bebeğinize sıkı şekilde kesinlikle kundak yapmayın. Bebeğinize pamuklu rahat giysiler giydirin ve el ile kolunu rahatça hareket etmesine izin verin. Bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri itina ile yaparsanız çocuğunuz sağlıklı bir gelişim gösterir.

Yanıtla