Çiğ Fındığın Faydaları Neler?

Toplum hayatından insanların tükettiklerin besinlerin birçoğunun insan yaşamı için faydası vardır. Faydası uzmanların yaptığı incelemelerle kanıtlanmış yiyeceklerden birisi de çiğ fındıktır. Çiğ fındık öncelikli olarak insanlarda mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur. Çiğ fındığın faydası kavrulmuş fındığa göre daha fazladır. Nedeni ise fındık kavrulurken kullanılan fındıktaki faydalı olan vitaminlerin yok edilmesine neden olmasıdır. Çiğ fındıkta lif oranı daha yüksektir.

çiğ fındık

çiğ fındık

Çiğ fındık içinde protein, karbonhidrat, antioksidan, tiamin, niasin gibi vitaminleri barındırır. Günlük en az bir avuç çiğ fındık yemenin faydası vardır. Uzmanlar yaptıkları incelemede çiğ fındığın en büyük faydasının doğru kan dolaşımını sağlayarak, ateş, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların oluşma riskini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Fındık için B6 vitaminin bulunması nedeniyle sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar.

Çiğ Fındık Kolesterolü Yüz Kaç Düşürür

Fındıkta lif oranının yüksek olması bağırsak sağlığı içinde çok önemlidir. Çiğ fındık aynı zamanda kabızlığın önlenmesinde etkilidir. Çiğ fındık yapılan araştırmalara göre kötü hücreleri yok ettiği gibi, kanserli hücrelerinde oluşumuna engel olur. Çiğ fındık tüketimi kolesterolü yüzde 27 oranında düşürür.

fındık

fındık

Günlük olarak çiğ fındık tüketimi aşırı yemeyi engellediği gibi aşırı kilo alımını da durdurur. E vitamini bakımından zengin olan fındık bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi ateş ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesini de azaltır. Beyin sağlığı için son derece önemli olan çiğ fındık, kişinin psikolojisini de düzeltir.

Yanıtla