Embriyolog Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

Embriyolog nasıl olunur sorusundan önce bu meslek kolunun ne iş yaptığı, görev tanımının ne olduğunu bilmek gerekir. Embriyoloji bilimi ile ilgilenen yani zigot oluşumundan başlayarak embriyonun gelişim süreçlerini takip eden bu bilim dalına hizmet eden kişilere embriyolog denir. Peki, embriyolog nasıl olunur, bu süreçte hangi yetilere sahip olunması gerekir?

Embriyolog Ne İş Yapar?

Anne karnında bebeğin oluşumunun her evresini inceleyen ve bu evrelerde oluşan sağlık problemlerini önlemek amaçlı araştırmaları sürdüren embriyolog mesleği, sağlık kuruluşlarında hizmet veren üreme sistemi ile alakalı bir meslek koludur. Embriyolog ne iş yapar sorusunun cevabı ise genel anlamıyla üreme sağlığı, tüp bebek tedavisi ve bu konularla ilgili hastalıkların tanısı ve tedavisinde görev alan, daha çok laboratuvar ortamında çalışan bir meslek olduğu söylenebilir.

Embriyolog Nasıl Olunur?

Birçok ön koşulu olan ve sağlık hizmetinde önemli bir yer edinen embriyolog nasıl olunur, bu alanda başarı sağlamak amaçlı kişilerde ne gibi yetiler olmalıdır sorularını yanıtlayalım. Üniversitenin Biyoloji bölümünden veya Tıp fakültelerinden mezun olma koşulu sunulmuştur. Mezun olan kişilerin TUS sınavı ile  Histoloji ve Embriyoloji bölümlerinden mezun olunabilir. Sonrasında da sağlık kuruluşlarında verilen sertifikalı eğitimlerle “Embriyoloji Laboratuvar Sorumlusu” diğer bir adıyla embriyolog olabilir. Alınan bu sertifikalı eğitim alanında uzmanlık eğitimini kapsamasından kaynaklı olarak yaklaşık 3 yıl kadar sürebilmektedir.

Embriyolog Maaşları Ne Kadar?

Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de maaş durumları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu meslek dalını okuyan veya okumayı düşünen herkesin aklına gelen ilk sorulardan biri de embriyolog maaşları ne kadar olduğu konusudur. Bazı kurumlarda yeni mezun kişilerin 4600 TL civarında işe alımı yapıldığı ve alanında uzmanlaşma ile 23.000 TL ‘ye kadar maaşların alındığı bilinmektedir. Bu ücretler istinaden ortalama bir embriyolog maaşının yaklaşık 11.000 TL aldığını söyleyebiliriz.

İnsan sağlığına hizmet veren bu bilim dalında çalışacak kişilere rehber olma amaçlı yazdığımız bu yazıda embriyolog nasıl olunur sorusunun yanında birçok sorunun cevabını da almış olduk

Yanıtla