İngilizce Öğrenmenin Yolları

İlkokul yıllarından başlayıp üniversite de dâhil olmak üzere sürekli İngilizce eğitimi alırız. Fakat nedense bir türlü öğrenemeyiz şu dili. Eğitim sisteminden mi kaynaklıdır bilmiyorum ama, bir türlü istediğimiz kıvama gelemeyiz. Peki İngilizce de dâhil, yabancı dil öğrenirken neler yapmamız gerekir? Mutlaka bir kursa gitmemiz şart mı? Bir yabancı dili özellikle İngilizceyi ne yaparsak daha kolay öğrenebiliriz?

ingilizce

ingilizce

Yabancı Dil Öğrenirken Yapılması Gerekenler

  • Herkes bilir ki; bir dil öğrenirken kulak dolgunluğu çok önemlidir. Bu nedenle dil öğrenirken, bol bol hikâyeler, şarkılar dinleyin. “Ben hiç kelime bilmiyorum ki anlamam” demeyin. Başlangıç seviyesinden başlayın. Kulak dolgunluğu olsun, yeter.
  • Dil öğrenme konusunda dinleme ne kadar önemliyse okuma da o kadar önemlidir. Başlangıç seviyesi kitaplar, dergiler vs. alarak bol bol okuyun.
  • Dinledikçe ve okudukça yeni kelimeler öğreneceksiniz. Bunları not ederek, sürekli tekrar etmeye çalışın. Kendi kendinize cümleler kurmaya çalışın. Hatta bu kelimeleri size tanıtacak renkli kâğıtlar hazırlayıp oyun oynayabilirsiniz.
  • Günlük haberleri İngilizce olarak da takip edin.
ingilizce öğrenmek

ingilizce öğrenmek

  • Basit İngilizce diziler izleyin. Ama altyazı olmasın. Oyuncuların hal ve hareketlerinden de yola çıkarak, ne konuşulduğunu kendiniz anlamaya çalışın.
  • Yabancı arkadaşlar edinmeye çalışın. Çünkü dil öğrenmenin en önemli noktası pratik yapmaktır. Pratik olmadan, öğrendiklerinizi kullanmadan hiçbir yol kat edemezsiniz. Bu nedenle bir şekilde kendinize yabancı arkadaş edinin. Ya da dili iyi olan bir arkadaşınızla sürekli pratik yapın.

İlk başlarda başka bir dili öğrenmek oldukça zor olacak ama sakın pes etmeyin. Unutmayın ki; dil öğrenmek sabır gerektirir. Sabırlı bir şekilde çalıştığınızda, emeklerinizin karşılığını alacağınızdan emin olun.

Yanıtla