İlk Animasyon Filmini Kim Hazırladı?

Aksiyon filmleri, yetişkinler ve çocuklar tarafından sevilirken, animasyon filmleri arasında, daha küçük, bağımsız kliplere kadar her türlü format da bulunuyor. Animasyonun tarihi, mütevazı başlangıçlarından dijital devrime kadar zengin ve etkileyici bir şekilde gelişti. Tarihe geri dönelim ve ilk animasyon filmine bakalım…

animasyon

animasyon

Tarihin İlk 3 Animasyon Yapımcısı

  1. ) Fransız bilim adamı Charles Emile Reynaud, 1888’de ‘Theatre Optique’ adlı bir cihaz icat etti. Reynaud, esnek film şeritlerine (jelatin) bireysel görüntüler boyuyordu ve projeksiyon sistemi üzerinden geçmek için kenarında delikler vardı. O, icadını sergilemek için üç animasyon klibi yaptı. İlki, 1892’de piyasaya çıkan “Pauvre Pierrot” adlı 12-15 dakikalık bir çalışmaydı. Bazıları bu denemenin ilk animasyon filmi olduğunu düşünüyor.

2.) Karikatürist J. Stuart Blackton, 1906 yılında, standart hareketli film üzerine ilk animasyon filmi çekti. ” Esprili Komik Yüzler Aşamaları” adı ile ilan edilen film, değişen yüzlerde tebeşir çizgilerini, saçları büyütmeyi ve puro dumanını üfleme özelliğini taşıyordu. Bununla birlikte, pek çok film tarihçisi bunu tam olarak gerçekleştirilmiş bir animasyon filmi olarak görmüyor.

animasyon filmi

animasyon filmi

3.) Emile Cohl adlı bir karikatürist ve yazar, 1908 yılında Gaumont film şirketine yazar olarak katıldı. Blackton’un canlandırmasından esinlenen Cohl, kendi animasyon filminde çalışmaya başladı. “Fantoche” adlı bir hikâye ve bir karakter yarattı. Sonuç “Fantasmagorie”, birbirine dönüşen şekillerle benzersiz bir animasyon tarzıydı. Karakterler bir kara tahta üzerine çizilmiş gibi görünse de aslında negatif olarak çizilen çizimlerdir.

“Fantasmagorie” karakterleri tam anlamıyla gerçekleştirdiğinden ve ayrı olarak fotoğraflanan 700 yaprak kâğıttan oluştuğu için, ilk animasyon filmi kabul edildi. Cohl, kariyeri boyunca 250’den fazla film yapmaya devam etti.

Yanıtla