İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş görüşmeleri ve mülakatlar konusunda artık birçok insan daha bilgi sahibi ve tecrübeli olmasına rağmen stres ve heyecan hala etkili olmaktadır. İyi bir ön hazırlık ve yapmamız gerekenleri belirlemek görüşme sırasında daha rahat olmanızı sağlar.

Önemli Noktalar

Öncelikle giyim ve kuşamınız işveren tarafından dikkat edilecek ilk hususlardan biridir. Siz konuşmaya başlamadan önce sizi temsil eden konumundadır. Resmi ve günlük hayattan uzak, özen gösterildiğini belli eden bir kıyafet seçiminde bulunmalısınız.

iş

Erkekler lacivert ya da gri renkte bir takım elbise kravat ile birlikte tercih edilmeli ve desensiz olmalıdır. Bayanlarda daha kısıtlı bir seçim söz konusudur. Yine daha resmi görünen etek-ceketleri tercih edebilirsiniz. Renk uyumuna özen göstereniz gerekir.

Gideceğiniz firmayı önceden tanımanız gerekir. İşvereni tanıyor olmanız, şirket hakkında sorulan sorulara kolaylıkla cevap verebiliyor olmanız sizin 1-0 önde olmanızı sağlar.

Gecikme riskini önceden planlamalı, görüşme saatinden 15 dakika önce orada olmaya özen göstermelisiniz.

iş görüşmesi

iş görüşmesi

İşe alım sürecinde ilk izlenim çok önemlidir. Sıkı bir el sıkışma ve konuşurken dinç ve istekli olmanız gerekir. Göz temasını mümkün olduğunca sağlamalı, dikkatinizin başka yöne kaymasını engellemeniz gerekir.

Sorulan sorulara ne saatlerce ne de çok kısa geçiştirici cevaplar verin. Arayı bularak yerinde ve zekice verilen cevaplar karşıdaki kişiyi etkileyecektir. İsteksiz, halsiz ve umutsuz gözükmemeye dikkat edin. Bu işi çok istediğinizi hal ve hareketlerinizle, konuşmanızla ve beden dilinizle karşıda ki kişiye aktarın.

Yanıtla