Karın Bölgesi Şişlikleri İçin Neler Yapılabilir?

Karın şişkinliği her yemekten sonra edinilen fiziksel bir durum olsa da bu şişkinlik çoğu zaman can sıkıcı olabilmekte. Özellikle iş yerlerinde ya da dışarda yenilen yemeklerden sonra oluşan karın bölgesi şişlikleri hem fiziksel açıdan rahatsız hissetmenize sebep olur hem de kıyafet bir sorun yaratmaya başlar.

Karın şişliklerini önlemek için bir kaç noktaya dikkat etmek, olağan bir şeymiş gibi görünen bu sorunu tamamen kaldırabiliyor. Karın şişliğini yemek yedikten sonra normal olarak karşılamak aslında doğru bir tutum değildir. Doğru yiyecekler doğru aralıklarla, doğru şekilde yendikten sonra bu sorun tamamen kaldırılabilir.

karın

karın

Olası Sebepler Nelerdir?

Karın şişliği toplum tarafından her ne kadar normal bir şeymiş gibi görülse de, uzmanlara göre karın inmeyen karın şişliklerinin altında bir sağlık sorunu olabilir. Bu nedenle vücudunu en iyi insanın kendisi tanıdığından dolayı, anormal ve inmeyen karın şişlikleri için doktora gözükmenizde fayda var. Çünkü bu şişlikler yumurtalık kanseri, fibrokistler, belli yiyeceklere karşı alerjiler gibi karın şişliğinin bir çok sebebi olabilir. Burada yapmanız gereken güvendiğiniz bir uzmana danışıp gıda intoterans testi yapmanız olacaktır.

karın şişliği

karın şişliği

Yediklerinize dikkat ettiğiniz sürece, bir çok sorununun semptomu için tahminde bulunabilirsiniz. Yemek sonrası sıradan şişkinlikleri fazla yaşamıyorsanız ancak hamur işleri yediğinizde karın şişliğiniz oluyorsa bu durumda bu yiyeceğe karşı bir alerjiniz olabilir.

Kadınlarda eğer bu karın şişliğine kramplar ve kasık ağrıları da ekleniyorsa acilen bir jinekoloğa görünmelisiniz.

Yanıtla