Antibiyotik Kullanmanın Gelecekteki Sağlık ve Davranış Etkileri

Oral antibiyotikler, dünyadaki tüm çocuklara en çok verilen ilaçlardır. Ancak tıp camiasında, kısa ve uzun vadeli sağlığımız için ne derece iyi olduklarına ilişkin artan endişeler ortaya bir soru çıkarıyor: Erken çocukluk dönemi antibiyotik tedavisi sağlığınızı ve davranışınızı bir yetişkin olduğunuzda etkileyebilir mi? Eğer öyleyse, yapılabilecek herhangi bir şey var mı?

Antibiyotik

Antibiyotik

Yaşamlarının ilk yılında bir dizi antibiyotik almayan neredeyse hiç bebek yok ve ne yazık ki antibiyotikler sadece reçete edilmekle kalmaz aynı zamanda et ve süt ürünlerinde de bulunurlar. Bu ilaçlar doğumdan sonra veya henüz doğmamış çocuklarına kullanarak ya da kullandırtarak büyük riskler alınıyor.

Çok Mecbur Kalmadıkça Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Geçmişteki araştırmalar geniş spektrumlu antibiyotiklerin yetişkin hayvanlarda davranışları etkileyebileceğini gösterdi, ancak şimdiye kadar hiç kimse, penisilinin olduğu gibi dar spektrumlu bir antibiyotiğin, nasıl hareket ettiğimiz üzerinde etkili olabileceğini araştırmadı. Nature Communications’da yayınlanan yeni bir araştırma, gebe kadınların ve çocukların antibiyotik kullanmalarının sonuçlarını gösteriyor.

Antibiyotik kullanımı

Antibiyotik kullanımı

Fareler üzerinde yapılan deneylere göre; bebeğinizin aldığı düşük doz penisilinin ya da annenizden bir şekilde size miras kalan antibiyotik kalıntılarının, beyninize, bağırsak bakterilerinize ve hatta davranışınıza olumsuz etkileri var. Bununla birlikte, antibiyotiğin yanında belirli bir probiyotik alarak, bu etkilerin bir kısmı azaltılabiliyor.

Her ilacın yan etkileri vardır ve şu bir gerçek ki antibiyotik ya da penisilin gibi ilaç tüketimi uzun vadede kalıcı etkiler bırakıyor. Çok mecbur kalmadıkça kullanmamaya çalışın.

Yanıtla