Meta Etiketleri İle Arama Motoru Optimizasyonu

İsmi Meta Tag olarak da bilinen ve İnternet sitesi hakkında arama motorlarına ve tarayıcıya dolayısı ile kullanıcılara temel bilgiler veren meta etiketler internet sitelerinin “Head” etiketleri arasında eklenir kullanıcıların sık sık araştırma konusu edindiği şey; meta etkileri ile arama motoru optimizasyonu olmaktadır.

Arama Motorları’ nın internet siteleri ve içerikleri hakkında bilgi kazanması için bazı belirli bilgileri edinmek zorundadır. Bu bilgilerin en başında “title” etiketi geliyor diyebiliriz. “title” etiketi ile interner sitelerinin ismi ve içeriğine dair bilgi verilir. Bu konuda yardımcı başka etiketler de vardır bu etiketlerin en önemlisi “description” etiketidir. Bu etiket ise ana veya alt sayfaların içeriği hakkında arama motorlarında arama sonuçlarında gözükecek bilgi verisidir.

Meta Tag Önemli Midir?

Meta Tag ve meta etkileri ile arama motoru optimizasyonu SEO için oldukça önemlidir hatta hiç bir şey ile kıyaslanamayacak kadar mühimdir. Bunun nedeni ise arama motoru botlarının internet siteleri içeriklerini anlamasına yardımcı olmasıdır. Her içeriğin mutlaka başlığı olması gerekir bu başlıkları da arama motorlarının bilmesi gerekmektedir. Bu bilgiyi arama motoru alamıyorsa internet sitenizde sorun olduğunu size bildirecektir. Bu da demek oluyor ki sizin internet siteniz arama sonuçlarına eklense de içeriğiniz sıralamada en gerilerde olacaktır ve muhtemelen kimsenin karşısına çıkmayacaktır.

Meta etiketler kullanıcıların sitenizde geçireceği zamanı etkiler. Kullandığınız tarayıcıya meta verileri iletir. Bunlardan biri “charset”tir. “charset” tarayıcıların sitenizdeki karakter kodunu almaktadır. Doğru kullanılmayan meta etiketi sayfada bulunan içeriğin düzgün gözükmemesine ve bazı harflerin olduğundan farklı gözükmesine sebep vermektedir.

Etiketler Ne İşe Yarıyor?

Meta etiketleri ile arama motoru optimizasyonu denilince akla gelen etiketler şöyledir;
“author” Etiketi sitedeki içeriklerin kime ait olduğunu belirtmeye yarar.

“title” sayfa içeriğinin başlığını belirtir.

“owner” söz konusu sitenin sahibini bu etiket sayesinde belirtebilirsiniz.

“copyright” etiketi söz konusu sitenin açılış zamanını belirtebilir.

“content-language” sitenizin dili hakkında bilgi vermeye yarar.

“index” etiketinin ise iki türlü kullanımı bulunuyor ; “index” ve “noindex” ilk kullanım amacı sayfanın mevcut arama motorlarına eklenmesine izin vermektir. Bir diğer kullanımı ise arama motorlarına indexlenmemesi gerektiğini bildirir. Fakat bu etikete uyup uymamak arama motoru botlarının elindedir. Google, Yandex gibi büyük arama motorları bu etiketi esas almaktır.

Yanıtla