Aksaray Kentine Gitmek İçin Nedenler

Ülkemizin her kenti kendisine göre güzel ve özel. Her ne kadar kimi kentler biraz daha güzel olsa da, biraz daha dikkat çekse de, göze batmayan öyle güzel kentlerimiz var ki, bunların da varlığını keşfetmek ve tanımak gerekiyor.

İşte o kentlerimizden birisi de Aksaray. Kapadokya denilince akla gelen ilk kent Aksaray olsa bile Aksaray aslında Kapadokya sınırları içinde yer alan ve kendisine has özgün, özel yerlerin olduğu bir kent ve o kentte gittiğinizde yapılabilecek pek çok şey.

Hasandağı

Hasandağı

İşte o nedenlerden bazıları:

  • Muhteşem Tulum Kebabı: Her bölgenin kendisine has özel yemekleri var ki, bu Aksaray içinde geçerli. Başka diğer kentlere benzemeyen çok özel bir kebabı var. Eğer bu kebabı yemek istiyorsanız bir gün önceden Aksaray Ağaçlı Tesislerini aramanız ve sipariş vermeniz gerekiyor. Zira bu yemek 12 saatte tulum içinde pişen bir yemek.
  • Tatlıları: Siz de tatlıyı çok sevenlerden biri iseniz ve başka tatlar arayanlardan iseniz o zaman Aksaray tam sizin için. Unutulmaya yüz tutan İncelek tatlısı, şekerpareye benzeyen ama ondan daha farklı olan Şekerböreği ve un kurbaiyesi sadece bu kente özgü ve sadece burada kimi ev yemekleri yapan yerlerde bulabileceğiniz lezzet.
tuz gölü

tuz gölü

  • Hasandağı: Sıradan bir volkanik dağın çok ötesinde. Uğruna şiirler ve şarkılar yazılan.
  • Belirsırma: Ayağınızın suyun içine gömüp, tüm dünyadan uzak Melendiz çayı üzerinde kaşarda pişen balığı yiyerek üzerinizdeki tüm stresi atabilirsiniz.
  • Ihlara Vadisi ve Tuz Gölü: Gün batımında ya da gün doğumunda Tuz Gölünde yürümek, Ihlara Vadisinde dinlenmek evet bu bir cennet.

Yanıtla