C Vitamini Nedir?

C vitamini suda eriyebilen bir vitamin çeşididir. Isıya karşı hassas olan C vitamini, pişirilince tüm özelliğini kaybederek etkisizleşir. Birçok hayvanın ve bitki türünün en çok ihtiyaç duyduğu C vitamini, hayvan ve bitkilerin vücudunda kendiliğinden üretilebilir. Ancak insanların vücudu bu vitamini kendiliğinden üretemez. Dışarıdan alınması gereken C vitamini ihmal edilmemeli ve günlük alımına dikkat edilmelidir.

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi, sigara içimi ve fazla güneşe maruz kalma ciltteki C vitamini azaltır. C vitamini cilt sağlığı için elzem bir vitamindir. Cildin esnekliğini sağlayan kollajen üretiminde C vitamini önemli bir başroldür. C vitamini vücuda eksik alınırsa ciltte kırışıklıklara neden olabilir.

c vitamini

c vitamini

Aynı zamanda antioksidan görevi gören C vitamini kendisini E vitaminine dönüştürebilir. Zararlı kolesterolü önler. Kanser, kalp-damar hastalıkları ve katarakta  yakalanma riskini azaltır. Birçok kanser çeşidinin vücutta oluşmasını önler, nitrosaminlerin (kansere neden olan maddeler) oluşmasına karşı koyar. Ameliyat geçirilmişse iyileşmeyi hızlandırır. Doğal bir laksadif işlevi görür. Yaraları, yanıkları, kanayan diş etlerini iyileştirir. Kan pıhtılaşmasını dengeler. Birçok viral ve bakteriyel enfeksiyonu önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini arttırır. Aynı zamanda demir emilimi için C vitamini gereklidir.

C Vitamini Bulunan Gıdalar

C vitamini en çok turunçgiller dediğimiz portakal, mandalina, greyfurt ve limonda bulunur. Aynı zamanda maydanoz, kabak, karnabahar, domates, lahana, ıspanak, kıvırcık, patates ve yeşil biberde de bolca bulunur. Kuşburnu, frenk üzümü, kivi, çilek ve misket limonu da içeriğinde bolca C vitamini bulundururlar.

Yanıtla