Böbrek Hastalığı için Tetikte Olmanızı Gerektiren Bazı Uyarı İşaretleri

Böbrekler vücudun farkında olunmayan kahramanlarıdır. Atık ve fazla sıvıyı gidermek yanında diğer pek çok önemli rolü vardır gerçek şu ki “Böbrek fonksiyonlarının % 90’ını kaybetmek açık belirtiler göstermeksizin mümkündür.” ama birçok kişi bunu bilmiyor.

böbrek

böbrek

Böbreklerinizin İyi Çalışmadığının 6 İşareti

  • Sıvı birikiminden şişme ve kilo artışı (ödem): Böbreklerinizin vücuttaki atıkları idrar ile ortadan kaldırması gerekiyor. Böbrekler yavaşlar ya da iyi çalışmazsa sıvı tutulur ve dokuda sürekli şişme meydana gelebilir.
  • Normalden az idrar yapma: Dokularınıza sıkışan fazla sıvı, vücudunuzdan idrar atıklarının temizlenmesinin daha azına yol açar, bu da böbreklerin iyi çalışmadığının önemli bir göstergesidir.
  • Çok yorgun veya uykulu hissetmek: Böbreklerin işlevinin bir parçası, bir kişinin hemoglobin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktır. Bu işlem ters gittiğinde, enerji seviyelerinin düşmesine neden olabilecek anemi ile sonuçlanabilir.
  • İştah kaybı, bulantı hissi veya açıkça düşünmekte zorluk: Bu sorunlar, sisteminizde atık üre oluştuğunda, karın ve beyniniz dâhil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümleri ile karışıklık yaratmaya başladığında ortaya çıkabilir.
böbrek ağrısı

böbrek ağrısı

  • Kalp Çarpıntısı: Böbrek hasarının potasyum birikimine neden olması halinde anormal bir kalp atışı fark edebilirsiniz.
  • Yükselen tansiyon: Böbrekler hasar gördükçe kan basıncını etkili bir şekilde kontrol edemezler. Kan, damarlara çarptığında oluşan kuvvet damarları geriyor, böbreklerdeki kan damarlarda yara yapabiliyor ve zayıflatarak daha fazla hasara neden oluyor.

Hipertansiyon ve diyabet, böbrek yetmezliğinin en az üçte ikisinden sorumlu ana suçlu; kendinizi korumanın en iyi yolu kan şekeri ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmak. Şikâyetiniz olmadan da mutlaka en az yıllık bir muayene ile doktorunuza böbreklerinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

Yanıtla