Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler

Bahar aylarında kültür turları en yaygın yapılan tatil türlerinden birisi olmuştur. Kültür turları yapmak isteyen tatil severlerin ziyaret etmesi gereken ve gittiğinde birçok tarihi yer göreceği illerinde başında Bursa gelir. Yeşillikleri ile Yeşil Bursa olarak bilinen bu kentte yapacağınız ziyarette görmeden dönmemeniz gereken yerlerden birisi Osmangazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbeleridir.

Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu sağlayan bu iki padişah türbesi yabancı turistlerinde ziyaret ettiği tarihi mekanlardan birisidir. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesi gereken tarihi mekanlardan birisi de Fransız Kilisesi olmuştur. Son derece akustik görüntüye sahip bu tarihi mekanda mutlaka fotoğraf çekinmelisiniz. İçerisi sessiz ve sakin olduğu gibi, fayton kafe ve müzesi bulunan Tofaş parkı’da ziyaret edilebilecek turistik mekanlardan birisidir.

Tarihin Kapısını Bursa’dan Aralamaya Ne Dersiniz?

Rengârenk çiçekler ve şekilli ağaçların bulunduğu Soğanlı Botanik Parkı da Osmangazi ilçesinde bulunan önemli ziyaret mekanlarıdandır.  Kanuni Sultan Süleyman’ın ilk hasekisi Mahidevran Sultan ile oğlu Şehzade Mustafa’nın türbesinin bulunduğu Muradiye Külliyesi’de tarih meraklıların ziyaret ettiği yerlerden birisi olmuştur.

 

Osman Gazi

Osman Gazi

Tarihi birçok eseri barındıran Bursa’da görülmesi gereken başlıca diğer yerler, Yeşil Türbe, Eski Aynalı Çarşı, Arap Şükrü Sokağı, Emirsultan Türbesi, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Saitabat Şelalesi, Ulu Camii, Bakırcılar Çarşısı Bursa’ya yapacağınız ziyarette görmeniz gereken tarihi ve turistik mekânların bir kaçıdır. Yapacağınız ziyarette yöresel yemeklerden tatmayı ve kestane şekeri yemeyi unutmayın.

Yanıtla