Sıcak Suyla Duş Almanın Zararları

Temizlik insan için çok önemlidir.  İnsanların temizlik için yaptıkları uygulamaların en başında banyo gelir. Özellikle kış aylarında banyo yapan insanların tercih ettiği su şekli sıcak su olmuştur. Kış aylarında sıcak su ile banyo yapmak yaz aylarına oranla daha fazladır. Sıcak su ile duş almak ise ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Özellikle uzun süreli sıcak su ile banyo yapmak gerek erkelerde gerekse de kadınlarda olumsuz etkilere neden olur.

duş

duş

Sıcak su ile duş almanın insan sağlığına sağladığı olumsuzlardan birisi cilt kuruluğu olmuştur. Yapılan temizlik sonrasında kişinin vücudu kurur ve pul pul olmaya başlar.  Bu durumda nemlendirici kullanmak gerekir, aksi halde ciltte çatlaklar oluşur.

Sıcak Suyla Yapılan Duşun Cilde Etkileri

Ciltteki çatlamalar cildin yanmasına neden olduğu gibi enfeksiyon kapmasına neden olur. Cilt kuruluğunun uzun süre devam etmesi durumundan sedef, egzama gibi ciddi hastalıklar oluşur.  Sıcak su ile uzun süre yapılan banyolarda ciltte ciddi kaşınmalar görülür. Bunun nedeni de kılcal damarlarda olan etkidir.  Bu durumun çözümü için duşun sonuna doğru kol ve bacaklara 1-2 dakikalık soğuk su uygulaması yapılmalıdır.

duş almak

duş almak

Soğuk su damarların büzüşüp eski haline dönmesini sağlar. Sıcak su saç diplerinde cilt kuruluğuna neden olduğu gibi kaşıntılara da neden olur.  Sıcak su ile duş almak cinsel hayata da olumsuz etki yapar. Spermler yüksek sıcaklı su da olumsuz şekilde etkilenir. Yemekten hemen sonra sıcak su ile duş yapılmaktan kaçınılmalıdır.

Yanıtla