Doğal Yollarla Lavabo Nasıl Açılır?

Evlerde sıklıkla yaşanan lavabo tıkanıklık oldukça can sıkar. Lavaboların giderlerini ara ara temizlemek ve giderlerdeki takılan pislikleri temizlemek gerekir. Her lavabonun gider kısmındaki mekanizma hemen hemen aynıdır. Gider borularının ebatları bakımından standart yapıda olması sorunların genele bakılarak aynı olmasını ortaya çıkarır.

Lavabolardaki giderlerin tıkanması kişisel kullanım ile alakalıdır. Bazı durumlarda farklı nedenler ile alakalı olsa da asıl neden kişilerin lavabo da yaptıkları ile ilişkilidir. Çay posalarının lavabolara dökülmesiyle tıkanmalar olur. Katı yiyecek ve kalıntıların lavabolara dökülmesi de tıkanıklığa yol açar. Dayanılmaz kokuların oluştuğu lavabolar çekilmez bir hal alır. Saç kıllarının lavabolara atılması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Lavaboların çeşitli nedenlerden dolayı tıkanması su taşmalarına ve ev içerisinde maddi hasarlara yol açar.

Lavabo tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Yemek atıklarının ve yağların lavabolara dökülmesi giderlerin tıkanmasındaki en büyük etkendir

Mutfakta yapılan patates yıkamalarında patates çamurunun lavaboya atılması tıkanmalara neden olur.

Çay posalarını lavaboya dökmek lavabo giderlerinde yer ederek gider borularını tıkar

Saçların lavabolara atılması tıkanıklığa yol açar

Lavabo Tıkanıklığını Açmak

Lavabolarda istenmeyen görüntülerin oluşması hoş bir durum olmasa da bu görüntülerden kurtulmanın yolları da vardır. Evlerde bulunan bazı maddelerle bu durumdan kurtulmak pratik bilgiler ile oldukça basittir. Tıkalı olan lavaboların koku ve su taşkınlarından kurtulmak evinizde bulunan doğal yollarla mümkündür. Bunun için gerekli olan malzemeler karbonat, sirke, limon tuzu ve kaynamış sudur.

Lavabo Gideri Açma

Evlerde tıkanan lavaboların açılması evdeki ürünlerin kullanımıyla mümkündür. Birkaç yöntemle lavabo açmak ve sağlık açısından hiçbir zararı olamayan maddelerle yapmak doğal bir çözümdür. Marketlerden alınan lavabo açıcıların kimyasal madde içermeleri lavaboların açılmasını sağlasa da doğaya verdiği zarar oldukça fazladır.

Karbonat İle Lavabo Açmak

Tıkalı lavabolar karbonat ve sirkenin kullanımıyla mümkündür. Bu çözüm için 2 çay bardağı karbonat ve 2 çay bardağı sirke gereklidir. Bu malzemelerin lavaboya dökülmesi ve sonrasında 15 dakika beklenilmesi gerekir. Daha sonra kaynar su dökülerek lavabo açılır. Evlerde bulunan bu malzemeler ile lavabo açma işlemi yapılır.
Sirke İle Lavabo Açmak
Sirkeyi karbonat ile birlikte kullanımı sonrası lavabo açılır. Daha sonrası sıcak su dökülerek lavabo açma işlemi yapılır.

Limon Tuzu İle Lavabo açmak

Mutfak işlerinde oldukça yararlı olan limon tuzu içinde barındırdığı asitik özelliği ile temizlik işlerinde kullanılır. Limon tuzunun tamamen doğal olduğunu söylemek doğru değildir. Kimyasal bazı yollarla oluşturulan limon tuzu asidi lavabo açılmalarında kullanılır. Lavaboya 2 yemek kaşığı kadar dökülen limon tuzunu bir müddet erimesini beklemek gerekir. Eridikten sonra üzerine bir su bardağı sirke dökülür. En sonunda lavaboya kaynar su dökülerek lavabo açma işlemi yapılmış olur.

Lavabolarda doğal yöntemlerle sağlık açısından hiçbir zararı olmayan bu çözüm yolları ile açmak mümkündür.

Yanıtla