Düşük Aylık Gelir ile Ev Nasıl Daha İyi Geçindirilir?

Hayat şartları günümüzde bazı zamanlar hepimizi zorlayabiliyor. Sürekli değişmekte olan ve gelişmekte olan dünya beraberinde sosyo-ekonomik sıkıntıları da getiriyor. Ekonomi gelişmeye devam ettikçe yaşadığımız dünyadaki ekonomik sıkıntılar da günden güne artmaya ve hayatı zorlaştırmaya başlayabiliyor.

Düşük bir gelir ile ev geçindirmeye çalışıyorsanız ilk olarak gelirinizi arttırmanın yollarını aramanız gerekiyor. Mevcut bir işiniz var ancak ek gelir elde edebileceğiniz işler yapacak vaktiniz yok ise gider kalemlerinizi baştan aşağıya yenilemeniz gerekiyor.

düşük gelir

düşük gelir

Oturduğunuz evin kirası sizin kazandığınız aylık gelire göre orantısız bir rakam ise ilk önce daha uygun fiyatlı bir eve taşınmanız gerekiyor. Evinize yaptığınız bütün harcamaları ise tek tek bir kenara not almanız gerekiyor. Ay sonunda bu hesaba bakarak nereye, ne kadar harcama yaptığınızı öğrenmiş olursunuz.

Harcamalarınızı Planlayın

Ön plana faturalarınızı ve kiranızı koyduktan sonra ikinci plana kişisel harcamalarınızı koyarak da biraz bütçe tasarrufu yapabilirsiniz. Dışarıda yemek yemekten mümkün olduğunca kaçınmalı ve eğlence yerlerinde daha az vakit geçirmeye de özen göstermelisiniz.

tasarruf

tasarruf

Kredi kartı kullanıyorsanız, kredi kartı kullanma alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor. Kredi kartınızın limitini düşürmek de sizin için iyi bir çözüm yöntemi olabilir.

Ulaşım için kendi özel aracınızı kullanıyorsanız daha ekonomik bir yöntem olan toplu taşıma araçlarına da geçiş yapabilirsiniz. Gerekmedikçe özel aracınızı kullanmamanız ay sonunda iyi bir tasarruf elde etmenizi sağlar.

Yanıtla