Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en kabalık şehirlerinden olan Eskişehir, İç Anadolu bölgesinde yer alan güzide şehirlerimizden biridir. Eskişehir gerek geleneksel yemekleri gerekse de eğlence ve tarihi yerleri açısından oldukça zengin bir şehirdir. Bu sebeple de yıl boyunca birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in kültürünü ve tarihini anlamak için Odunpazarı evlerine mutlaka gitmelisiniz. Burası şehrin ilk yerleşim yerlerinden biri olup önceden ticari olarak kullanılıyordu. Günümüzde hala konaklama amaçlı kullanılsa bile çoğunlukla turizm amaçlı otel, restoran ve kafeler yer almaktadır.

Porsuk Çayı

Sakarya Irmağı’nın bir kolu olan Porsuk Çayı, eski zamanlarda çok kirli olduğu için pek ziyaret edilen bir yer değildi. Fakat bölge halkının gayreti ve yapılan çalışmalar sonucunda günümüzde oldukça tercih edilen bir yer haline gelmiştir. Burada tekne turları ve alışveriş fırsatları ile bölgenin tadını çıkartabilirsiniz.

Sazova Parkı

Eskişehir’in en modern yerlerinden biri Sazova Parkı olmaktadır. Asıl ismi Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olan yerde adından da anlaşılabileceği gibi birçok faaliyet yer almaktadır. İçerisinde 5 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanan bölümler ve Masal Şatosu oldukça dikkat çekici bir yer olmaktadır. Ayrıca bölgede yer alan Korsan Gemisi de oldukça dikkat çekmektedir. Bir bilim merkezi olan alanda ayrıca hayvanat bahçesi, sualtı dünyası, papağan evi, Japon bahçesi ve tropikal merkez yer almaktadır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kanuni Sultan Süleyman zamanında vezir olan Çoban Mustafa Paşa aracılığında yapılan Kurşunlu Camii ve Külliyesi dönemin mimarisini gözler önüne sermektedir. Külliye içerisinde aşevi, imarethane, şadırvan, kervansaray, medrese, sıbyan mektebi ve tabhane barındırmaktadır. Ayrıca buraya gittiğinizde Lületaşı Müzesini, El Sanatları Çarşısını, Sıcak Cam Atölyesini ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler arasında havacılık tutkunlarının ilk durağı olan Eskişehir Havacılık Müzesinde Cumhuriyet yıllarının ilk harp şehitlerinden olan Cengiz Topel’in heykeli, Grumman S-2, Alouette SA 318 C, AA 5B Tiger, Phantom RF- 4 E modelleri bulunmaktadır.

Lüle Taşı Müzesi

Eskişehir Taşı olarak da bilinen Lüle Taşının sergilendiği Lüle Taşı Müzesi, 2008 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Burada 60’tan fazla sanatçının 400’e yakın eseri sergilenmektedir.

Yanıtla