Küçük Ve Büyükbaş Hayvan Kantarları

Genel olarak oldukça çeşitli sayıda hayvan kantarı bulmak mümkündür. Bu konu özellikle kurban bayramlarında ülkemizde oldukça rağbet gören ve merak edilen bir konu olarak dikkat çekmektedir. Özellikle hayvan tartıların hilelimi hilesiz mi olduğunu anlamak konusunda oldukça uzman görüşler ile kantarı incelemek gerekmektedir.

Genel olarak kurban bayramlarında hayvanların tartılarak fiyat biçilmesi ve alıcının bu fiyat üzerinden hayvan satın alması durumu belirdiği için kurban bayramlarında hayvan kantarlarının önemi oldukça büyük ölçüde katlanmaktadır. Hayvan kantarlarının denetimi Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Hayvan Kantarlarının Sınıflandırılması

Genel olarak oldukça fazla çeşit hayvan kantarı bulunmaktadır. Bu durum genel manada insanların işlerine uygun hayvan kantarı bulmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Bu durumlar için hayvan kantarları küçükbaş hayvan kantarı, büyükbaş hayvan kantarı ve bu iki çeşittin genel adı olarak canlı hayvan baskülü ismini almaktadır.

Canlı hayvan baskülü adı hayvan kantarı söyleminin daha teknik terimidir. Canlı hayvan baskülü genel olarak iki ana gruba ayrılır büyükbaş hayvan kantarı ve küçükbaş hayvan kantarı. Genel olarak bu iki kantar arasında fark hassasiyettir. Büyükbaş Hayvan Kantarı kiloları genel olarak yuvarlarken küçükbaş hayvan kantarı daha hassas bir ölçüme sahiptir.

Canlı hayvan baskülü olarak adlandırılan iki grup arasındaki diğer bir genel far ise ağırlık ölçüm kapasitesidir. Genel manada oldukça büyük kütleleri ölçen büyükbaş hayvan kantarı daha fazla yük taratabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Diğer bir yandan küçükbaş hayvan kantarı ise daha az yükleri tartacağı için daha az yük ölçme kapasitesine göre dizayn edilmiştir.

Hayvan Kantarlarının Hileli Olup Olmadığını Anlamak

Genel olarak oldukça zor bir işlem olarak dikkat çekmektedir bu durum genel manda sadece ve sadece uzmanlar tarafında anlaşılabilecek bir durumdur. Bunun yanı sıra Küçükbaş hayvan kantarı ve büyükbaş hayvan kantarı olarak ayrılan ikilinin hileli olup olmadığını anmak için daha farklı teknikler kullanılmaktadır.

Genel manda canlı hayvan baskülü denetimi belirli yollar ile yapılmaktadır. Genel manada oldukça gelişmiş teknolojiye sahip olan canlı hayvan baskülü, denetlenmesini yapmak adına belirli bir ağırlığa ihtiyaç vardır.

Genel olarak denetleme ekibi daha önceden oldukça hassas teraziler yardımıyla ölçülen ve ağırlığı belirlenmiş bir kütleyi hayvan kantarlarına yükleyerek denetleme yapmaktadırlar. Genel olarak büyükbaş hayvan kantarı için belirlenen kütle çok daha ağırdı. Bunun yanı sıra küçükbaş hayvan kantarı için belirlenen kütle daha hafif lakin küsuratlı bir değere sahiptir.

Genel olarak hileli hayvan kantarı kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Denetimi yapan Tarım ve Hayvancılık bakanlığı görevlileri tarafından ceza direkt olarak mülk ve işletme sahibine kesilmektedir.

Canlı Hayvan Kantarlarının Maliyeti

Genel olarak oldukça büyük paralara satılan bu aletler özellikle yeni teknolojiye sahip modelleri ile oldukça maliyetlidir. Genel olarak canlı hayvan baskülü sahipleri hayvanlarını tarttıkları insanlar ve yetiştiricilerden bir miktar para alarak para kazanmaktadırlar. Özellikle hayvancılığın gelişmiş olduğu mera alanlarında oldukça rağbet gören bir meslek dalıdır.

Genel olarak bir işletme olarak geçen canlı hayvan baskülü işletmeciliği vergi veren ve açmak için devletin gerekli kurumlarından izin alınması gereken bir iştir. Genel olarak canlı hayvan baskülü sahipleri yıl boyu sadece hayvan değil meyve sebzede tartarak kendilerine ek bir gelir elde etmektedirler.

Canlı Hayvan Kantarı Ne Kadar Güvenilirdir

Genel olarak oldukça hassas olan bu aletler özellikle ileri teknolojiye sahip modelleri ile oldukça büyük bir güvenilirlik oluşturmaktadır. Bu durum genel olarak art niyetli işletmeciler tarafından hile konularak değiştirilebilmektedir. Genel olarak hilesiz tartılar oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Kimi üretici firmalar yüzde yüz güven garantisi vermektedir ve bu durum genel olarak işletmecilerin oldukça hoşuna giden bir durumdur.

Ürünler için https://www.terazideposu.com/kategori/canli-hayvan-baskulu-1 tıklayın.

Yanıtla