Genç Yaşta Yüzünüzde Beliren Kırışıklıkların Sebepleri

Cildimizde beliren kırışıklıklardan ne kadar rahatsız olursak olalım onlar bizim bir parçamız. Yaşadığımız anların izleri olarak düşünebileceğimiz bu kırışıklıkları 20’li yaşlarda görmeye başladıysanız ve durumdan çok da hoşnut değilseniz yaptığınız yanlış hareketleri belirleyerek bu hareketlerden kurtulmanın yollarını bulabilirsiniz.

Kırışık Oluşumuna Sebep Olan Davranışlar

Kırışık oluşumuna sebep olarak aklımıza gelecek olan ilk etken güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmak cildimizin yaşlanmasına sebep olur. Bu sebeple cildimizi yüksek koruma oranlarına sahip krem ve losyonlar ile korumamız şart. Eğer cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına almazsanız sadece kırışık ve yaşlanma değil cilt kanseri gibi oldukça tehlikeli sonuçlarla da karşılaşmanız mümkün.

cilt bakımı

cilt bakımı

Cildimizin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayamamak cildimizin kurumasına sebep olur. Bu da cildinizin hızlı bir yaşlanma sürecine geçmesine sebep olur. Ayrıca sürekli olarak mimik yapmak da yüzünüzün belirli bölgelerinde kalıcı kırışıklıkların oluşmasına sebep olabilir. Fakat mimikler sizi siz yapan özelliklerden birisi olduğu için bu davranışınızdan vazgeçmemeniz en doğrusu olacaktır.

cilt bakımı nasıl yapılmalı

cilt bakımı nasıl yapılmalı

Aşırı derecede sigara ve alkol tüketimi de cildin çabuk yaşlanmasına ve kırışmasına sebep oluyor. Sigara dumanı kolajen üretimi azalttığı için cildin sarkmasına sebep oluyor. Yüzüstü yatarak uyumak da cildinizin sarkmasına sebep olabilir. Ayrıca yastık izlerinin yüzünüzden geçmesi de gün içerisinde oldukça zordur. Bu sebeple yüzüstü yatmaktan kaçının.

Düzensiz ve sağlıksız beslenme, vücudunuz için gerekli olan suyu tüketmeme, stresli yaşam, uykusuz kalmak ve makyajı temizlemeden uyumak cildinizin çok çabuk yaşlanmasına sebep oluyor.

Yanıtla