Saçların Hızlı Uzamasına Yardım Eden Gıdalar

Dış görünüşte yüzün özellikleri kadar önemli olan bir diğer unsur da saçlardır. Erkeklerden ziyade kadınlarda bambaşka bir görünüm yakalanmasına yardımcı olur ve farklı bir karakteristik görünüm kazandırır. Saçların bu denli önemli olmasına rağmen belli bir dönemden sonra saçlarda gözle görülür bir azalma olur.

saç

saç

Saçlar yapıları gereği çok kolay deforme olabilirler ve toparlanmaları için de ciddi bir bakım gerekir. Bu bakım yalnızca saçlara dışarıdan uygulanacak olan kürler değil aynı zamanda kişinin tükettiği gıdalar ile de yapılır. Saçlar için önemli olduğu söylenen vitaminler ve minerallerin yanı sıra protein de gerekir. Doğal yapısı proteinden oluştuğu için diyetlerde kesinlikle protein ağırlıklı gıdalara yer verilmelidir. Badem, yumurta, zeytinyağı, sarımsak, havuç, ceviz, ıspanak ve zencefil gibi gıdalar saç dökülmesini yavaşlattığı gibi saçın hızlı uzamasında da doğal bir yardımcıdır.

uzun saç

uzun saç

Saçta Hızlı Uzamayı Sağlayan Kürler

Elma sirkesinin temizleyici özelliği ev temizliğinde olduğu kadar saç diplerindeki kimyasal ve çevresel kalıntılarda da etkilidir. 1 litrelik ılık suya 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave ederek hazırlanan karışım ile hem haftada üçü geçmemek kaydıyla durulama suyu olarak hem de normal bir bakım kürü olarak kullanılabilir. Çörekotu yağı da hızlı uzamayı kolaylaştıran yağlardandır. Bu tip özel yağlar hiçbir karışım yapmaya gerek duyulmadan kullanılabileceği gibi E vitamini ampulleri ile de karıştırılarak kullanılabilir. Çok asidik yağlar tercih edilmediği sürece birkaç saat bekletmek faydalı olur.

Yanıtla