Güzel Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Kim ne derse desin, yemek yapmak bir sanattır ve son derece önemli detayları var. Aynı yemeği, aynı malzemeler ile yapılsa da neden iki kişinin ki birbirine benzemez hiç düşündünüz mü, zira işin içinde ciddi püf noktaları vardır.

Gelelim o püf noktalarına:

  • Kaliteli ve Taze Malzeme

Mutlaka organik, doğal ve taze malzemeleri kullanın. İçerisinde olabildiğine az katkı maddesi içeren doğal ürünleri tercih edin. Margarin yerine tereyağı, diğer sıvı yağlar yerine zeytinyağını tercih edin.

yemek

yemek

  • Kısık Ateşte Pişirme

Yemeğin lezzetli olması için bir diğer dikkat edilmesi gereken yüksek ateşte pişmemesi, mutlaka kısık ateşte pişirin. Böylece yemek çok daha lezzetli olacaktır.

  • Sıcak Su

Kuru fasulye ya da herhangi bir tencere yemeği pişirirken ocakta olan yemeğinize asla soğuk su koymayın ve sıcak su koyarak yemeğinizi pişirin. Aksi halde yemeğinizde lezzeti elde edemezsiniz. Pişmiş aşa soğuk su katılmaz diye olan sözü de unutmamak lazım.

  • Tuzlu Su

Yemekte kullanacağınız sebzeleri mutlaka tuzlu suda yıkayın zira bu biçimde yıkama yemeğe ayrı bir lezzet verir.

yemek yapmak

yemek yapmak

  • Baharatlar

Eğer herhangi bir sağlık sorunundan dolayı yasağınız yok ise mutlaka yemeklerinize baharat katın zira birçok güzel yemeğin püf noktası yemeğe uygun konulan baharatlardadır.

  • Tuz Ayarı

Yemekler tuzlu da tuzsuz da olmuyor ama burada ideal olan tüm malzemeler katıldıktan sonra (burada da işin püf noktası son anda değil) tuz katın. Tuz ne çok az, ne de yemeğin önüne geçecek kadar fazla olsun.

Yanıtla