İnatçı Huylu Çocuklar ile Nasıl Başa Çıkılır?

Sağlıklı bir şekilde gelişim göstermeye başlayacak olan çocuklar, etraflarını keşfetmeye başladıkları zaman davranışları kontrolsüz bir hale gelebilir. Özgürlüğünü eline almaya başlayan çocuk ve ona sınırlar koyan anne babaları arasında çatışmalar başlayacaktır. Anne baba çocuklarının güvenliği ve iyiliği için sınırları koyarken çocuk ailesi ile inatlaşmaya başlar. Genel olarak ilk başlarda çok fazla ön plana çıkmayan ya da ciddiye alınmayan inatlaşmalar; ilerleyen dönemlerde tahmin edilenden de ciddi sorunları beraberinde getirebiliyor.

inat

inat

Çocukla Orta Yol Bulunmalı

Anne babaların büyük bir kısmı bu aşamada çocuklarını cezalandırmayı ya da kendilerini geri çekmeyi tercih ediyorlar. Fakat bu durum ortaya aşılması güç sonuçları çıkartabiliyor. Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalınmasının önüne geçilmesi adına ise inatçılık durumu esnetilebilir. Yani çikolata yemek isteyen çocuğa direkt olarak hayır demek onunla orta yol bulunabilir. Yemekten sonra ya da yatmadan önce yenebileceği söylendiği zaman çocuk da inatlaşmayı bırakmış olacaktır.

inatçı çocuk

inatçı çocuk

Çocukların bir yere kadar özgür olması gelişimi adına önemlidir. Lakin düşünülenin aksine çocuklar sınırlara gereksinim duymaktadır. Anne baba çocuğun kendini güvende hissedebilmesi adına mutlaka sınırlar koymalıdır. Çünkü çocuk anne babalarını zorlayarak sınırlarını aşabildiğini görürse, bunu alışkanlık haline getirmeye başlayacaktır. Çocuk inatlaşmaya başlamak adına olumsuz davranışlar sergilemeye başladığı zaman anne baba bu durumu görmezden geldiği zaman çocuk dikkat çekmediğini anladığında bu davranıştan vazgeçecektir.

Yanıtla