Servo Motor Bakımı Nedir?

Servo motor bakımı ve tamiri oldukça ustalık işi ile yapılan çalışmadır. Servo motorların onarımı yapılırken birçok adıma yer verilir. Bunlardan en zoru ise geri bildirim onarımı ve tekrardan hizalamadır. Böyle bir adım sonucunda servo motorların en doğru bir biçimde onarılabilmesi için anahtarın rolü oldukça büyüktür. Çok iyi bir hizalama elde etmeden servo motor bakımı için yapılan bütün işlemler geçersiz sayılır.

Servo Motor Bakımı Nedir

Bu işlemi yapmak için servo motor tamiri ile uğraşan firmaların her biri profesyonel bir şekilde hizalama sistemini kullanmalıdır. Servo motor tamirinin süreci ise genellikle öncelikli olarak değerlendirme, demontaj, temizlik, rulman değişimi ve son test aşamaları ile oluşur. Belirtilen her bir aşamanın çok dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bunun yanı sıra her bir motorun kendi türüne göre farklı tarzda işlemlere tabi tutulması gerekir.

Servo Motor Sarımı Nedir?

Servo motor bozulmalarının en yaygın olarak görülen sebeplerinden bir tanesi de kötü bir şekilde yapılan sargılar ya da zaman içerisinde o sargıların fonksiyonlarını kaybetmesinden kaynaklı olur. Servo motor bakımı sargıları genellikle AC servo motor, DC fırça tipli servo motor ya da başka şekilde bir servo motorda yer alan bakın bobinler olur. Bütün motor çeşitlerinin daha farklı telleri, dönüşleri, bobin şekilleri ve bunun yanı sıra sargı setleri bulunur.

Servo motorlar başka bir türlü soğutur ya da su ile kirlenmiş olursa bakır sargıların fiziksel yapısının bozulma ihtimali çok yüksek olur. Sargılar daha çok akım taşımaya yarayan bir sistem olduğu için özelliği anında bozulabilir ve servo sistemdeki fazla akım korumasının özelliğini yitirmeye sebep olur.

Servo Motor Yanması Ve Veri Alma

Servo motor bakımı ve sarımı için öncelikli adım, sargılarda bulunan eski verniğin erimesini sağlamak ve daha esnek bir hale dönüşmesi için motoru belirli bir saat boyunca fırınlanmasını beklemektir. Servo motor daha sıcaklığını yitirmemişken veriler alınır ya da uygun bobinlerin ve bağlantıların yeni bakır ile tekrardan oluşturabilmek için sarım şemasını çözmek gerekir. Siz de bunun için https://www.botem.com.tr/servo-motor-sarimi sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Yanıtla