Kripto Para Nedir? 

Kripto para takas işlemlerinde kullanılabilen şifrelenmiş tamamen sanal bir birimdir. Kimilerine göre bu para birimi geleceğin en önemli birimlerinden bir tanesidir. Kripto paralar pek çok kişi tarafından duyulmuş hatta başkanlıklarından diğer şirketlere kadar herkesin de dikkatini çekmiştir. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi oluşturulmaktadır. Herhangi bir fiziksel karşılığa sahip olmayan kripto para banka kartları ve kredi kartları ile harcanan veya aktarılabilen sanal paralara benzemektedir. Sadece sistem verilerinde değişiklik oluşan Kripto paralar da aynı mantık kullanılır ve çalışma prensibi de aynıdır. Herhangi bir otorite veya hükümete bağlı yönetilmeyen merkez değiştirilmemiş bir sistemdir. Bu da sistemin daha güvenli olduğunu gösterse de kripto paralar günümüzde akıllarda soru işareti oluşturmaktadır.

Kripto Para Nedir

Kripto Para Ne Zaman İcat Edildi

Kripto para teknolojinin zıplama çağı olarak isimlendirilebilecek olan 90’lı yıllardan bu yana kullanılmaktadır.  İlk işlem görmeye başladığı yıllarda en çok duyduğumuz Kripto para birimi flooz, beenz gibi sistemlerdir. Fakat finansal takıntılar, sahtekarlık, şirket iç anlaşmazlıkları nedeniyle başarısızlık sonucu elde edildi. Bütün çalışmalar daha güvenilir ve 3. elden yaklaşım düşüncesini geliştirerek yeniden sektör oluşturuldu. İlk kripto para Bitcoin 2009 yılının başlarında ortaya çıktı ve geliştirildi. Açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşılan Bitcoin büyük bir platform olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kripto Paralar Güvenilir Mi?

Kripto paralar ödeme sistemleri ile ilgili problem yaşatabilmektedir. Problemlerden biri aynı paranın iki kere harcanabilme olasılığı bunu önleyebilmek için kullanılan geleneksel yöntemler tercih edilir. işlemlerin kaydını tutan merkezde bir aracı bulunur. Ayrıca bu metot genellikle tüm sermayeyi kontrol edebilecek bir otoriteyi gündeme getirir. Bu da sistemin güvenliğini sorgulatmaktadır.

Merkezileştirilmiş kripto paralar her parçasının onay vermesi halinde kullanılabilir. Bu işlemler blockchain aracılığı ile gerçekleştirilir. Takas veya gönderi işlemi gönderen tarafından doğrulamaktadır. Daha sonra sistem tarafından onay gelir ve onaylama işlemiyor de madenciler tarafından kriptografik yüz bulmaca çözülür. Bir işlem onaylandığında geri dönüşü yoktur. Kripto paralar için en büyük risk saldırı ve hacker dolandırıcılıklarıdır.

Yanıtla