Segman Pensesi Hangi Alanlarda, Nasıl Kullanılır?

Segman penseleri, segman ekipmanlarının montaj ve demontajında kullanılan, profesyonel takım setlerinde bulunması gereken aletlerdendir. Dış segman pensesi, C-klipslerin bağlanması ve çıkarılmasında etkin rol oynar. Dış segman pensesi, iç segman pensesi, uzun burunlu segman pensesi ve ağır hizmet segman pensesi olmak üzere pek çok farklı türü bulunmaktadır.

Segmanlar genellikle bileşenlerin millere veya mahfazalara takılmasının gerektiği yerlerde ve ayrıca bükmek, döndürmek, döndürmek, döndürmek veya döndürmek için tasarlanmış mekanizmalarda kullanılan bir dizi yatakla birlikte kullanılır. C-klipslerinin en önemli özelliği, monte edildiklerinde millerin ve kavelaların kolayca döndürülmesine olanak sağlamasıdır. Ayrıca, uygun bir parçanın etrafına takıldığında kendiliğinden kilitlenen bir mekanizma görevi gören benzersiz tasarım ve şekillerinin bir sonucu olarak yanal (yanlara doğru) hareketi de önlerler.

Segman Pensesi Kullanım Alanları

Segman pensesi, C klipslerini takmak ve çıkarmak için tasarlanmış özel bir el aleti türüdür. Segman pensesi ile normal pense arasındaki temel fark, segman pensesinin segmanla çalışmak için özel olarak tasarlanmış bir uca sahip olmasıdır.

Standart pense modelleri, kullanılmaları amaçlanan özel uygulamalara bağlı olarak genellikle düzleştirilmiş veya keskinleştirilmiş uçlara sahiptir. Öte yandan segman penselerinin uçları, segmanların kavrama delikleri arasına tam olarak oturacak şekilde şekillendirilmiştir.

Tek tek segman pensesi çiftleri genellikle sadece belirli özel çaplardaki segmanlarla çalışacak şekilde tasarlanır. C-klipsleri oldukça geniş bir boyut aralığına sahip olsa da, çoğunlukla daha sınırlı bir ‘standart’ ölçü aralığında satılmaktadır.

Doğru Segman Pensesi Seçimi

Kullanacağınız segmanın tipi ve boyutu için doğru C-klipsli pense çiftini seçmek önemlidir.

Dış Segman Penseleri: Genellikle bir oluğa oturtulmuş bir şaft veya dübelin dışına oturacak şekilde tasarlanır. Yerleştirildiklerinde, kavrama sağlamanın bir yolu olarak yay baskısını içe doğru uygularlar. Bu nedenle, harici C klipslerinin, harici segman pensesi kullanılarak kurulum için açılması gerekir. Bu, halkanın hafifçe genişlemesine ve dübelin üzerine daha kolay oturmasına olanak tanır. C-klipsindeki deliklere yerleştirilen dış segman pensesinin uçları ile kolların sıkılması, dış segman pensesinin uçlarının açılmasına neden olur. Bu sayede segman dışarıya doğru uzatılır ve bir mil üzerinde açılması sağlanmış olur.

İç Segman Penseleri: İiçi boş, silindirik bir mahfaza veya deliğin içine takılmak üzere tasarlanmıştır. Yay hareketi kenarlara doğru iter.

Uzun Burunlu Segman Penseleri: Daha uzun dübeller veya deliklerle kullanılmak üzere tasarlanmış özel bir alettir. Ayrıca, ulaşılması zor yerlere C klipslerini takmak ve çıkarmak için de kullanışlıdırlar.

Ağır Hizmet Tipi Segman Penseleri: Genellikle çok daha büyük veya daha kalın tutma halkalarını manipüle etmek, takmak veya çıkarmak gerektiğinde, daha zorlu durumlarda kullanılmak üzere üretilmiştir.

Segman penseleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için https://www.cerpa-norm.com/dis-segman-pensi-yayli-duz linke tıklayabilirsiniz.

Yanıtla