Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Günün en az altı saatini yatakta geçiriyoruz. Bu aslında ciddiye alınması gereken bir zaman dilimi. Ancak çoğu zaman görmezden geliniyor. İyi bir uyku çekebilmek ve günü enerjik tamamlamak için rahat bir yatağa sahip olmak şart! Tabi iç mekân dekorasyonu söz konusu olunca, sadece yatağın rahatlığı değil, ortama uygun görünüme sahip olup olmadığı da önem kazanıyor. Özellikle vücudunuzun çeşitli yerlerinde oluşmaya başlayan ağrılardan şikâyet ediyorsanız, yatağınızı değiştirme zamanınız gelmiş olabilir.

yatak

yatak

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Reklamları bir kenara bırakın! Markalar sloganlarıyla size ne söylerse söylesin, önemli olan iyi bir araştırma yapmak ve sağlık yönünden bulunması gereken özelliklere sahip olduğuna emin olmak. Bunun için öncellikle yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurları şöyle sıralayalım:

  • Jakarlı kumaşlardan uzak durun. Yatakta kesinlikle jakarlı kumaş kullanılmamış olmalıdır. Pamuklu kumaşların kullanıldığı yatakları tercih edin.
  • Ortopedik ve mümkünse orta sertlikte bir yatak satın alın. Çok sert ya da çok yumuşak durumda olan yataklar özellikle bel ağrılarının yaşanmasına neden olabilir.
yatak seçimi

yatak seçimi

  • Boy ve kilo durumuna göre uygunluğuna dikkat edilmelidir. Eğer vücut ölçüleri diğer insanlara oranla daha büyük olan biri için yatak alınıyorsa, özel tasarımın yapılması bile gerekebilir. Yatak ölçüsü mutlaka boy ölçüsünden 15-20 cm fazla şekilde tasarlanmış olmalıdır. Aksi takdirde hayali kurulan o derin uyku asla söz konusu olmayabilir.

Yanıtla