Yeşilin En Güzel Tonu Artvin’de

 İpek Yolu’nun kadim dostu, Karadeniz’in en eski yerleşim merkezlerinden Artvin, turizmin yeni cazibe merkezi. Çoruh nehrinin iki yakasında uzanan dik yamaçlı vadileri, 3900 metreye kadar çıkan yüksek dağları, dağların doruklarındaki krater gölleri, balta girmemiş ormanları, yemyeşil yaylaları, gölleri, tarihi, kültürel zenginlikleri ile otantik, gerçek bir turizm cenneti.

artvin

artvin

 Karadeniz’ de Saklı Cennet Artvin

Bir doğa tutkunu iseniz Artvin mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir yer. Topraklarının yarısını olağanüstü güzellikte yaylalar kaplıyor. Sıcakkanlı Artvinli insanların doğal olarak geçim kaynağı hayvancılık ve yayla turizmi. Geleneksel ahşap mimarisi göze çarpan yapılar dışında Yusufeli yaylalarında en güzel taş yapıları görebiliyorsunuz. Ardanuç Cehennem Kanyonu ise dünyanın en büyük ikinci kamyonu olma özelliğini taşıyor.

Murgul, İçkale, Deviskel, Berta, Klaskur, Ardanuç akarsularından oluşan Çoruh nehri üzerinde 7 baraj bulunuyor. Şavşat ve Borçka’daki muhteşem güzellikteki Karagöl gibi birçok göl alabalık kaynıyor. Kaçkar ve Karçal dağları dağ tırmanışçılarının gözdesi. Trekking parkurlarında yapılan doğa yürüyüşleri, Çoruh Nehri ve Barhal çayında yapılan rafting, kano ve katamaran sporları Artvin’in ne kadar şaşırtıcı bir turizm çeşitliliğine sahip olduğunu gösteriyor.

yeşillik

yeşillik

Artvin ili doğal bitki örtüsü endemik (o yöreye özgü) bitki topluluklarına da ev sahipliği yapıyor. Zengin ormanlarda bolca orman meyveleri yetişen Artvin’e geldiğinizde Maçahel vadisini, Cehennem Deresi kanyonunu, Dolishane, Barhal, İşhan kiliselerini, Berta, Düzköy, Demirciler Köprülerini ve daha pek çok güzelliği görmelisiniz.

Yanıtla