Akupunktur Tedavisinin Etkileri

Yüzyıllardır uygulanan akupunktur artık dünyanın hemen her ülkesinde kabul gördü. Alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor ve ülkemizde de sıklıkla uygulanıyor. Pek çok hastalığın vücudun kendi otonom sistemi tarafından yok edilmesini sağlamak gibi son derece önemli bir faydası olan akupunktur tedavisi bilinçli ve doğru şekilde uygulandığında pek çok etkisiyle de fayda sağlıyor. Peki, bu tedavinin etkileri neler?

 

Akupunktur Tedavisinin Vücuda Nasıl Etki Ediyor?

En önemli etkilerinden biri analjezik etkisidir. Vücutta endorfin hormonu akupunktur tedavisi ile salgılanabiliyor. Bu hormonun faydası ise ağrıları kesmesidir. Kronik ağrı yaşayanlar rahatlıkla ağrısız gün geçirmek için bu tedaviden faydalanabilir. Gerginlik ve aşırı stres nedeniyle de bu tedaviden faydalanılabilir. Çünkü bu tedavi sedasyon etkisinde de bulunuyor ve bu sayede vücutta hızlı bir şekilde gevşeme, rahatlama etkisi yapıyor.

Vücudun dolaşım sistemini de etkileyebilen bu tedavi sayesinde kandaki yağ oranında  % 20 ila % 30 düzeyinde bir azalma elde edilebiliyor. Aynı zamanda kan basıncında ise % 30 ila % 60 düşüş olması da bu tedavinin ne kadar etkin ve önemli olduğunu kanıtlayan bilgilerden sadece biri… Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ise belki de bu tedavinin en önemli etkilerinden biridir. Vücudu hastalıklara ve enfeksiyona karşı koruyan bağışıklık sistemini etkin kılan hücrelerde % 50 oranına varabilen bir artış olmasını sağlıyor.

Akupunktur Tedavisinin Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Kandaki alyuvar ve akyuvarların sayısını artıran bu tedavi şekli vücudun motor fonksiyonlarına da etki edebiliyor ve ince motor becerilerinin çok daha etkin bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyor. Kemik sistemlerine de çok büyük etkide bulunabilen akupunktur ile kemik ağrılarından kurtulmak mümkün olabiliyor. örneğin kemiklerde kırık meydana geldiğinde bu tedavi ile kemiklerin kaynama süresinin kısaltılabildiği biliniyor.

Ancak tedavinin mutlaka deneyimli ve uzman kişiler tarafından yaptırılması gerekiyor. Aksi halde faydadan çok zarar ortaya çıkabilir. Bu tedavi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını aliakben.com sitesinde bulabilirsiniz. hangi hastalıkların akupunktur ile ortadan kalkabileceği ve bu tedavinin vücuda başka ne gibi etkilerde bulunduğunu detaylı şekilde öğrenmenizde fayda var.

Yanıtla