Ciltteki Kızarıklıklar Nasıl Kapatılır?

Makyaj yapmanın temel amacı ciltteki tüm kusurları kapatmaktır. Bundan dolayı da kadınlar ciltlerinin başında göz çevresini aydınlatmak, dudaklarını dolgunlaştırmak, renk tonunu ayarlamak gibi birçok farklı konuda çalışmalar yapılırken aynı zamanda ciltteki kızarıklıklar da yine makyaj ile kapatılabilecektir.

cilt

cilt

Her Bir Adım Dikkatli Atılmalı

Ciltteki kızarıklıkların doğru şekilde kapatılabilmesi adına ilk aşamada cilt temizlenmeli ve sonrasında da nemlendirici krem uygulanmalıdır. Nemlendiricinin cilt tipine uygun olması, uzun vadede cildin sağlığına fayda sağlamış olacaktır.

Nemlendirmeden sonra ise hassas ciltlere özel makyaj bazı kullanılacaktır. Bu sayede ciltteki renk dengesizlikleri de ortadan kaldırılmış olur. Tek kat uygulanacak olan makyaj bazından sonra sıra fondötene geliyor. Cildin rengine uygun fondöten seçildikten sonra fondöten dikkatlice cilde uygulanır.

Fondötenin uygulanmasından sonra genel olarak kızarıklıkların büyük bir kısmı kapanır. Ancak kızarıklıkların yoğun olduğu alanlarda kapatıcı kullanılması gerekebilmektedir. Kapatıcının etkili olması adına içerisine bir miktar da aydınlatıcı karıştırılabilir. Ardından da kalıcı olması adına transparan pudra ile fondöten sabitlenir.

cilt bakımı

cilt bakımı

Kızarıklığı olan ciltlerde her ürünü kullanmak cilde zarar verebilir. Klasik tarzdaki kızarıklardan ziyade minik lekeli kızarıklıklar bulunuyorsa, bunun için nemlendirici krem uygulandıktan sonra kızarıklıklar için özel olarak üretilen renkli kapatıcılar ile kızarıklar kapatılmalı; sonrasında da diğer işlem basamakları doğru şekilde atılarak ciltte ortaya çıkan ve kötü bir görüntüye sebep olan kırışıklıklar ortadan kaldırılmış olacaktır.

Yanıtla