Çocuğunuza Kendine Güvenmeyi Öğretmenin Yolları

Çocuğunuza özgüven kazandırmak ve kişisel güvenini artırmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuz kendine güvendiği zaman hayata olumlu bakar ve iş hayatında da başarılı olur. Çocuğunuzun kendi özgüvenini kazanması için ilk olarak çocuğunuzla kesinlikle alay etmeyin. Anne ve baba olarak çocuğa karşılıksız sevgi göstermeyi unutmayın.

güven

güven

Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl oluşturuşunuz

Özgüveni yüksek olan çocuklar, olumsuzluklara karşı mücadele yeteneği kazanır. Çocuğunuza şart koymayın. Şunu yaparsan seni severim ya da böyle davranırsan seni sevmem gibi cümlelerden uzak durun. Çocuğunuza şart koyduğunuz zaman bazı durumlarda kendisine gösterilen sevgiyi hak etmediğini düşünür ve kendisini ‘bir hiç’ olarak düşünür.

Çocuklarınızı takdir etmeli ve onların bir birey olduğunu unutmamalısınız. Hitap şeklinize ise dikkat edin. Çocuğunuza hitap ederken kibar cümleler kullanmaya özen gösterin. Kibar cümleler kurduğunuz zaman kişisel gelişimi olumlu etkilenir ve kendini de önemli hisseder. Çocuğunuzdan özür dilemekten çekinmeyin. Hatalı iseniz mutlaka özür dileyin. Siz özür dilediğiniz zaman o da hatalı olduğunda sizlerden özür diler.

çocuk ve güven

çocuk ve güven

Çocuğunuzla gurur duyun. Başkaları ile tanıştırdığınız zaman değerli olduklarını hissettirin. Çocuğunuzun yanında olumsuz cümleler kullanmayın. Ses tonunuz her zaman nazik olmalıdır. Çocuğunuza kitap okumayı sevdirin. Ona davranışlarınızla örnek olmaya çalışın. Yanında kitap okuyun ve günün belirli saatlerini kitap okumaya ayırın. Konuşmalarınız sırasında devamlı yapıcı cümleler kullanmaya özen gösterin.

Yanıtla