Emlak Konut Projesi Sözleşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir konut sahibi olmak istiyorsanız ve kendinize uygun emlak konut projeleri arasından seçiminizi yaptıysanız elinizde mutlaka bir sözleşme olmalıdır. Elinizde yazılı bir sözleşme olduğu zaman haklarınızı daha iyi şekilde arayabilirsiniz. Ancak bu sözleşmeleri ise dikkatli bir şekilde okumalısınız. Bazı detaylar sözleşmelerde en fazla dikkat etmeniz gereken detaylar arasında yer almaktadır.
Sözleşmelerde ilk bakmanız gereken şey tarihtir. Bir sözleşmenin mutlaka bir tarihe sahip olması gerekir. Sözleşmeyi kiminle yaptığınız önemlidir. Sözleşmeyi imzalayan kişinin şirkette yetkili bir kişi olup olmadığından emin olmalısınız. Bir satış elemanı veya aracı bir emlakçı gibi biriyle karşı karşıyaysanız dikkatli olmalısınız.

Kat Planları ve Cephe Planları

Müteahhit tarafından satış işlemi ve sizin de alım işleminiz açık bir şekilde sözleşme maddelerinde belirtilmeleridir. Eğer mümkünse kat planları ve cephe planları gibi üzerinde işaretlenmiş olan ve numarataja uygun olan maddeler de uygulanmalıdır.
Satışın toplam bedeli, ödeme şekilleri ve toplam satış fiyatına dahil olan ve olmayan bütün maddelerin detaylı bir şekilde açıkça ifade edilmesi gerekir. Dairenin hangi tarihte ve hangi şekilde teslim edileceği de mutlaka emlak konut projeleri sözleşmelerinde yer almalıdır.

Tapu Devri ve Kat Mülkiyeti Tapusu İşlemleri

Tapu devrinin hangi şekilde ve hangi zaman yapılacağı da dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli noktadır. Kattın irtifakı tapusu, oturma raporları, kat mülkiyeti tapusu gibi tüm detaylı işlemlerin kimler tarafından nasıl yapılacağı belirtilmiş olmalıdır.
Teslim sonrasındaki yönetim sistemi, sözleşmenin fesih koşulları ve sözleşmenin daire planı ile teknik şartnameleri de mutlaka sözleşmeler dahilinde sizlere sunulmalıdır. Emlak konut projeleri ile ilgili haberler ve emlak konut projelerinin seçimi konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm detaylara https://gayrimenkulprojeleri.net/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yanıtla