Heyecanı Bastırmanın En Kolay Yolu

Heyecan günlük hayatta birçok kişinin yaşadığı duygusal durumlardan bir tanesidir. Bazen sınav öncesi, bazen ilk kez yaptığımız eylemlerde, bazen ise topluluk önünde konuşma yapma durumunda kaldığımızda büyük heyecan yaşarız. Heyecan kişiyi çoğu zaman zor duruma sokabilir. Hatta hem maddi hem manevi anlamda kayıplar yaşamaya bile sebebiyet verebilir. Bu nedenle her birimizin heyecanı bastırma hususunda belli bir bilgi birikimine sahip olması şarttır. Dolayısıyla bu yazıda siz değerli okuyuculara heyecanı yenmenin bazı yöntemlerinden bahsedeceğiz.

heyecan

heyecan

Heyecanınızı Nasıl Yenersiniz?

Aslında kaygıdan ileri gelen bir durum olan aşırı heyecan bazı kolay önlemlerle önlenebilir. Kişiyi hata yapmaya zorlayan hatta psikolojik problemlere dahi sebep olabilen heyecanı bastırmak için ilk önerimiz doğru nefes alıp vermektir. Eğer yeterli ve doğru nefes alırsanız kaygınızı kontrol edebilirsiniz. Korktuğunuz ya da heyecana kapıldığınız eylemleri sürekli yapın.

Fakat sizin heyecan durumunuz eğer etrafınızdaki kişilerle olan ilişkinize zarar vermiyorsa endişe etmenize gerek yok. Bu heyecan normal düzeydedir.

heyecanlanmak

heyecanlanmak

Tamamen doğal bir hayat sürmenizi tavsiye ederiz. Düzenli uyumalısınız. Spor yapmalısınız. Dengeli ve iyi beslenmelisiniz. Gevşemeyi çok iyi bilmelisiniz. Aşırı yorgunluktan kaçınmalısınız. Dinlemeye zaman ayırın. Hata yapma endişesine kapılmamaya çalışın. Çünkü eğer böyle bir kaygı duyarsanız heyecan seviyeniz artar ve hata yapma olasılığınız artar. Son olarak sosyal olmalısınız. Arkadaşlarınızla vakit geçirmenizi tavsiye edebiliriz.

Yanıtla