Hangi Diyetle Kaç Kilo Verilir?

Kilo vermek için uygulanan birçok zayıflama yöntemi vardır. Bu yöntemler içerdikleri besinler nedeni ile birbirinden farklılık göstermektedir. Gruplarına göre karbonhidrat, protein, yağ diyeti şeklinde adlandırılsa da çeşitli diğer diyet listeleri de bulunmaktadır. Zayıflamak için hazırlanan listelerin yanı sıra öğünlerin kaçar tane ve hangi saatlerde yendiğinin de büyük bir önemi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, kalorisi düşük, ya da sağlıklı yiyecekler yerine bir öğün yiyerek zayıflamakta bir yöntemdir. Günde tek öğünde istenilen herhangi bir yemeği yiyerek diğer öğünleri atlamakta aslında bir diyet çeşidi olarak görülebilir. Bu türde günde bir öğün sıkı yemek yiyerek vücut tipine göre ortalama bir ayda kilo verildiği ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra besinler ile yapılan listelere şu şekilde bir kaç örnek ile bakılabilir:

Türk Kahvesi Diyeti

Bu türde kahvenin içinde bulunan kafein etkisi ile vücutta enerjiyi artırdığı ve bireyin daha iyi hissettiği sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle de spor ile desteklenirse kısa sürede etki ettiği anlaşılmıştır. Spor öncesinde içilen bir fincan kahve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına sebep olur. Ayrıca basen bölgesine de etki ederek selülit oluşumunu engeller. Kahvenin şekersiz olmasına da dikkat edilmelidir.

Yoğurt Diyeti

Bu tür özellikle göbek bölgesindeki yağların yakımında etkin bir rol oynamaktadır. Yoğurt hem kalorisinin düşük olması bakımından, hem de sağladığı yararlardan dolayı zayıflamada çok sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Bunun için belli bir zaman dilimi belirlenerek o süreçte sadece yoğurt ile beslenilir. Sabah kahvaltısında bir kase yoğurt tüketilir. Yanında isteğe göre şekersiz çay ya da birkaç kuru meyve yenilebilir. Aynı şekilde öğlen ve akşam yemeklerinde de sadece bir kase yoğurt yenmelidir. Öğünlere göre yanına kalorisi çok yüksek olmayan sebze çorbası, tarhana çorbası gibi hafif çorbalar tercih edilebilir. Ayrıca yoğurdun üzerine biraz pul biberi ekleyerek yağ yakımını daha çok hızlandırmak mümkündür.

Patates Diyeti

Bu türde patatesler haşlanarak tüketilmelidir. Hem uzun süre tokluk sağlar hem de zengin bir lif kaynağıdır. Öncelikle patatesler haşlanır ve dilimlenir. Acıkma süresine bağlı olarak iki öğün ya da üç öğün yenilebilir. Tercihen bir adet orta boylu haşlanmış patates bir öğün olarak yenmelidir. Ayrıca haşlanmış patates ile birlikte yoğurt da tüketilebilir. Bunun yanı sıra bol su içerek desteklenmelidir.

Yumurta Diyeti

Yumurta diğer süt ürünleri gibi kas ve kemikler için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Zayıflamak dışında vücut için birçok yararı bulunmaktadır. Yumurta diyetinde kahvaltıya her gün bir adet haşlanmış yumurta eklenmektedir. Yumurtanın yanında meyve de tüketilebilir. Eğer meyve tercih edilmezse yumurta sayısı iki adete çıkarılabilir. Bu türde öğle ve akşam öğünlerinde yumurta yer almamaktadır. Öğlen sebze yemeği ya da salata, akşam yemeğinde sadece salata ya da meyve yenilebilir.

Yanıtla