Katarakt Nedir?

Katarakt olarak bilinen olay göz için oldukça önemli bir sorundur. Gözün içerisinde yer alan ve mevcut görüntüyü retina tabakası üzerinde odaklamaya çalışan merceğin yani lensin artık buzlu bir cam haline gelmesidir. Mercek yani lens saydamlığını kaybettiği için ışık ve görüntü retina tabakasına ulaşamayacak ve bunun sonucunda görme kaybı meydana gelmektedir. Katarakt gözün önünde ki lensin buzlu olması görüntü kalitesinin düşmesine hatta kaybolmasına da neden olmaktadır.

Katarakt Nedir

Göz merceği herhangi bir etken olmaksızın vücutta en çok yıpranan ve en fazla zarar gören dokular arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle 40 ya da 45 yaşları arasında insanların yakını görme yetileri genellikle zarar görmekte ve yakını görmek için özellikle gözlük kullanmaktadırlar. Bu yaşlarda başlayan göz sorunları artık 60 ve 80 yaşları arasında ise saydamlığını kaybetmeye başladığı için mercek nedeniyle katarakt başlar. İlk aşamada görmede meydana gelen bulanıkla birlikte renklerde solukluk ile başlayan katarakt zamanla ilerledikçe görme kaybınızın kaybolmasına neden olmaktadır. Yaş ilerledikçe yakını görme ihtimali de artmakta fakat bu durum kataraktta ikinci bahar olarak da bilinen geçici bir dönemdir. Katarakt ilerledikçe yalnıza yakını görme sorunu ile kalmayıp uzağı da görme de bulanıklık meydana gelecektir ve görme kaybına kadar ilerleyecektir.

Katarakt Neden Olur?

Gözde bulunan iris adı verilen renkli kısmın arka tarafında yer alan merceği oluşturan ve kristalin olarak bilinen proteinlerde meydana gelen kimyasal değişiklikler nedeniyle proteolitik ayrışmalara neden olur. Katarakt genellikle yaşlanma sonucunda ya da yaralanmalar nedeniyle sonucunda gözünde merceğini yani lensini değiştireceği ve zarara uğratacağı için dokusunu değiştirir. Aynı zamanda katarakt diğer sağlık sorunlarından kaynaklı da meydana gelmektedir. Bu durum da katarakt olma ihtimalini genel olarak diğer hastalıklar da riski artırmaktadır. Katarakt aynı zamanda farklı olarak genetik sorunlardan, farklı göz hastalıklardan ya da geçmişte meydana gelmiş olan göz ameliyatlarından ya da diyabet gibi nedenlerden de olabilir. Ayrıca Steroid ilaçlarının kontrolsüz ve uzun süre kullanılması da katarakta neden olmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt tedavisinde yapılabilecek tek ve en etkili çözüm ameliyattır. Katarakt hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü katarakt görme de büyük bir görme kaybına sebep olduğu için hayat kalitenizi düşürecektir ve buna bağlı olarak hayatınızı zora sokacaktır. Görme bozukluğu insan hayatını zora sokan ve çıkmaza uğratacak bir sorun olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir.

Yanıtla