Kil Maskesinde Saklı Olan Güzellik

Çok uzun yıllar önce ve henüz kozmetik sektörü bu kadar gelişmemişken bile, kadınların elbette bazı güzellik sırları ve bakım yöntemleri vardı. Bunlardan bir kısmı bugün hâlâ uygulanıyor. Ve bunlar arasında en çok duyduğumuz ve diğerlerine oranla en yaygın olanı kil maskesi…

Kil maskesi eski zamanlarda sadece yüz için değil, aynı zamanda saç temizliği için de kullanılırdı. Saçları temizleyip, gözenekleri açan kil maskesinin bugün hala kullanılıyor ve tercih ediliyor olması tabii ki tesadüf değil.

kil maskesi

kil maskesi

Birçok dış etkiye maruz kalan cildimiz zamanla hassaslaşıyor ve onları onarmak ya da temizlemek için başvurduğumuz yöntemler bize daha çok zarar verebiliyor. İşte bu nokta da yönümüzü yine doğal ürünlere çeviriyoruz.

Kil Maskesinin Uygulanışı ve Faydaları

Kilin doğallığının getirisi çok elbette. Bir kere cildinize zarar vermiyor ve her cilt tipine uygulanabiliyor. Üstelik gözenekleri temizlemek konusunda hayli tesirli. Uygulaması ise çok kolay. Tabii bu bakım için çok küçük meblağlar ayırmanızın yeterli olması da bir diğer avantajı.

Kil maskeleri artık hem hazır paketli olarak satılıyor hem de aktarlarda açık olarak. Bunların hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. Ama açık olarak alacağınız kile bazı eklemeler yaparak onu cildiniz için daha uyumlu ve etkili hale getirebilirsiniz.

kil maskesi mucizesi

kil maskesi mucizesi

Mesela yağlı bir cildiniz varsa ve gözenekleriniz çok açıksa, kile birkaç damla limon sıkarak etkisini istediğiniz şekilde artırabilirsiniz. Kuru cildi olanların ekleyeceği bitkisel yağlar ile kil maskesi çok daha hızlı sonuç almanızı sağlayabilir.

Cildinizin ihtiyacına göre her hafta ya da iki haftada bir yapacağınız kil maskesini, düzenli olarak uyguladığınızda cildinizdeki ışıltıyı, temizliği ve sıkılaşmayı fark edersiniz. Akneli ciltler için de vazgeçilmez bir maske olduğunu da mutlaka söylemeliyiz.

Yanıtla